Výkopy v Jablonci

, autor: Petr Vitvar

05.09.2016 - Jablonec nad Nisou zažívá jednu z nejsilnějších stavebních sezón v novodobé historii města. Správci inženýrských sítí, jako je voda, plyn, elektřina a další, využívají letního počasí a opravují a rekonstruují svá vedení pod zemí. Někde si opravy vyžádají uzavírku částečnou, jinde se nedá projet vůbec. Všechno skončí až v půli října, těsně před zahájením zimní sezóny.

Bez výkopů se bohužel modernizace rozvodů kanalizace, která je leckdy přes 80 let stará, neobejde, stejně jako pokládání nového plynového potrubí, optických kabelů nebo kabelů nízkého napětí. Letos navíc situaci ve městě výrazně komplikuje fakt, že v Jablonci dochází k rozsáhlé modernizaci rozvodů tepla.

Správci inženýrských sítí – tedy rozvodů vody, plynu, elektřiny, dat a tepla mají své harmonogramy a své plány investic, podle nichž se snaží postupovat. Stavební firmy mají uzavřené smlouvy o dodávce prací. Město se k těmto akcím vyjadřuje většinou jako vlastník vozovek či chodníků, důležitou roli má státní správa stavební úřad, dopravní a silniční úřad, který hlídá zákonné podmínky průběhu staveb. Policie ČR se vyjadřuje k dopravnímu značení.

„Modernizace inženýrských sítí jsou komplikovaným, provázaným procesem, ve kterém strany málokdy nacházejí optimální řešení, spíše se všichni musí snažit posouvat věci dopředu, aby bylo dosaženo cíle, požadované sítě byly položeny a ulice i chodníky byly zprovozněny tak jak jsme zvyklí,“ říká primátor Beitl a dodává, že ani jeho rozkopané město netěší. „Nadohled ale máme vodárenské, kanalizační, plynárenské a teplovodní sítě, které svou kvalitou a spolehlivostí daleko převyšují vše, co je nahrazováno. Kvalita infrastruktury, bez níž nemůže město fungovat, pro příští desítky let výrazně vzroste. Prosím vás tedy o toleranci a trpělivost, respektování dopravních opatření a zvýšenou opatrnost.“ apeluje primátor na Jablonečany.

Voda a kanalizace

Kvůli rekonstrukci vodovodu a kanalizace je stále omezen provoz v ulicích Pod Skalkou, Stříbrná, Mlýnská, Mánesova, Podzimní. Do konce září bude úplně uzavřena ulice Pod Skalkou v úseku Podzimní-Mánesova. Úsek Mlýnská – Podzimní a konec Mánesovy ulice dostane během září finální asfaltový povrch. Objížďka povede přilehlými ulicemi.

Hotová už je ulice Sokolí, kde se také pracovalo na kanalizačním a vodovodním potrubí.

Kabely

Nový asfaltový chodník je v Prosečské ulici, pod jehož povrch se v úseku od ulice Za Říčkou až k truhlárně pokládaly kabely nízkého napětí.

Pohyb chodců stále komplikují práce v ulicích Poštovní a Liberecká, dobrou zprávou ale je, že už probíhají dokončovací práce. Do 12. září bude kompletně uzavřena ulice Komenského od pošty až k Jehlářské – podařilo se zkoordinovat výkopy všech síťařů do jednoho časového období, a tak se elektrokabely, kabely k veřejnému osvětlení, plyn, kanalizace i voda pokládají najednou.

Kabely nízkého napětí se aktuálně ukládají pod povrch komunikací v ulicích V nivách, Na Výsluní, Měsíční a Trpasličí nedaleko Novoveského rybníka. I tam jsou z toho důvodu výkopy v chodnících a v některých částech i překopy přes ulici. Hotovo by mělo být do 15. října.

Plynaři a teplovodní potrubí

Nejrozsáhlejší výkopy ve městě jsou kvůli plynu. Přetlakování stávajících a instalace nových plynovodních potrubí a přípojek souvisí i s probíhající revitalizací teplárenské soustavy společnosti Jablonecká energetická. Plynaři pracují v ulici U Nisy, kde postupují po částech, v úseku Vodní - Liberecká už je hotovo, nyní pokračují v části Vodní-Budovatelů. Uzavírka je tam částečná, řidiči by měli projíždět s největší opatrností. V celé trase ulice U Nisy se také oboustranně pokládají kabely nízkého napětí.

V ulicích Sadová a U Balvanu začnou plynaři příští týden, doprava bude omezená částečně. Přes zimu budou výkopy provizorně zakryté, přípojky a finální povrchy se budou dělat příští rok. Plynární ulice už je otevřená a kopou se jen přípojky k jednotlivým objektům. Výkopy plynu jsou v ulicích Saskova, Smetanova, Rybářská, U Rybníka a částečně i Mánesova. Jakmile bude položené celé plynovodní potrubí, dojde k natlakování plynu a po zkouškách, zda někde něco neuniká, budou výkopy zasypány a ulice dostanou finální povrch. Ve stejném úseku se místy pokládá i vodovod a teplovodní potrubí. Povrchy by se měly dělat v říjnu.  

Plynovodní přípojka ke školce se kope v Dolní ulici v Kokoníně, ta je proto neprůjezdná.

Revitalizace teplárenské soustavy se v letošní druhé etapě týká centra města. Omezená doprava je proto v Kubálkově ulici mezi obchodní akademií a průmyslovkou, na Mírovém náměstí u soudu i v ulici Generála Mrázka. Do konce září by měla být hotová pokládka teplovodů a povrchy v ulicích Liberecká a Na Vršku.

Teplovodní potrubí se pokládá i v ulicích U Balvanu a Budovatelů, kde stavba navazuje na další velkou akci – oboustranné výkopy kvůli kabelům nízkého napětí v ulici U Nisy.

Pokládka teplovodů a budování přípojek do konce října omezí i pohyb na Žižkově Vrchu kolem školy, ulice bude v úseku Ještědská - Na Výšině průjezdná jen částečně.

Od poloviny září do konce října se bude kvůli plynu kopat v ulicích Okružní a Jezdecká. Na zásadní omezení se musí připravit řidiči v okolí nemocnice v ulicích Žitná, Průmyslová, Riegrova a Na Čihadle. Ušetřena nezůstane ani Rýnovická ulice, kde se kvůli plynu objeví výkopové jámy na třech místech – křižovatka s ulicí Na Čihladle, s ulicí Riegrovou a nad kruhovým objezdem u čerpací stanice.

Veškeré výkopové práce jsou naplánovány tak, aby bylo vše do konce října hotovo.

Vytvořeno 5.9.2016 16:14:20 | přečteno 1873x | Petr Vitvar
Štítky: doprava a komunikace
 
load