Vévodu vítali tancem, chlebem a solí

, autor: Markéta Hozová

02.05.2013 - Vévoda Albrecht z Valdštejna přijel pozvat jablonecké seniory na Valdštejnské slavnosti, které se uskuteční ve Frýdlantě o třetím květnovém víkendu. Vévodu a slavného vojevůdce, kterého na jeho cestě doprovázel starosta města Frýdlantu Dan Ramzer, přišlo do Spolkového domu přivítat několik desítek lidí.

Úvodní slovo patřilo, jak se sluší a patří primátorovi Jablonce Petru Beitlovi, který za zvuku fanfár vévodu s jeho družinou ve městě přivítal. Následovalo předání darů a slavnostní tanec, který si na renesanční hudbu připravily jablonecké seniorky. Stylové uvítání pokračovalo veršovanou vznešenou mluvou pana vévody. Ta ale jabloneckého primátora nezaskočila a spolu s frýdlantským starostou zdatně vévodovi sekundoval. Vévoda se zajímal o všechno, co se ve městě děje. Kromě seniorských aktivit se vyptával třeba i na počet škol a práci s mládeží. Tak trochu mě zkoušel,“ usmíval se primátor Beitl.Protože se návštěva konala 30. dubna, hovořili pánové i o svátku čarodějnic. Vévoda se zajímal, kde se v Jablonci čarodějnice scházejí. „Na Petrovy kameny je to daleko, tam málokterá doletí, tak jsme povolili slavnost u přehrady,“ reagoval věcně a vtipně jablonecký primátor.

„Spolupráce jabloneckých a frýdlantských seniorů trvá už dva roky a je velmi úzká. Vzájemně se navštěvují a také měří své síly ve sportovních kláních. Organizujeme pro ně turnaje v kuželkách, pétanque nebo se schází na různých společenských akcích,“ říká Markéta Jeníčková z Centra sociálních služeb. „Vzácná návštěva frýdlantského vévody nás proto velmi potěšila,“ dodává Jeníčková.

Vytvořeno 2.5.2013 14:15:34 | přečteno 1501x | Petr Vitvar