Vandalové poškodili květinovou výzdobu ve městě

, autor: archiv MP

20.07.2012 - Strážníci městské policie zjistili během své noční pochůzky poničené velké okrasné květinové mísy na Mírovém náměstí, převrácené lavičky v Podhorské ulici a poškozené stromy na Dolním náměstí.

Zpětně z kamerových záznamů zjistili, že se jednalo o dva mladíky, když v tom zaznamenalo operační středisko další hlášení o jejich činnosti – zapálený kontejner na papír. Přivolaní hasiči uhasili požár a strážníci se vydali po stopách vandalů. Dopadli je ani ne za hodinu v Tyršově parku. Oba od hlíny špinaví devatenáctiletí mladíci se k činům doznali. Jeden z nich pochází z Jablonce, druhý je z Klášterce nad Ohří. Oba byli pod vlivem alkoholu, bylo jim naměřeno 1,5 a 2‰ alkoholu v krvi. Strážníci je předali Policii ČR k dalšímu šetření. „Ve zkráceném řízení jim bude sděleno obvinění z podezření z výtržnictví a poškození cizí věci,“ říká policejní mluvčí Ludmila Knopová. Vandalové si mohou vysloužit trest odnětí svobody až na dva roky.

„Letos je to první případ vandalismu v takovém rozsahu,“ komentuje případ ředitel MP Luboš Raisner. „K drobným přestupkům vandalů dochází v letních měsících zejména kolem přehrady, převrácené popelnice, odpadkový koš v přehradě, drobná poškození, s tím se setkáváme dost často,“ dodává Raisner.

Rozsah škody po nočním řádění dvou opilých vandalů je poměrně velký. Celkem byla poškozena výsadba letniček ve 14 květinových mísách. Protože se jednalo o kompaktní již plně kvetoucí rostliny, je škoda v podstatě nevratná. Výsadba letniček jedné mísy přijde na více než 500 korun, k tomu je třeba ještě připočítat úklid a péči o rostliny. Škoda na květinových mísách byla technickými službami, které se starají o údržbu veřejné zeleně ve městě, vyčíslena na více než 12 tisíc korun. Zapálením kontejneru byla způsobena škoda ve výši 10 tisíc korun. Příští týden bude odborným arboristickým posudkem stanovena míra poškození stromů u kašny na Dolním náměstí, resp. nutnost jejich výměny a vyčíslena celková škoda.

Vandalové v centru města

Poškozený strom na Dolním náměstí