V březnu oslavila 100. narozeniny Marie Daníčková

, autor: Helena Rudolfová

19.03.2014 - V úterý 18. března se vydal primátor města Petr Beitl s květinou v jedné ruce a dárkovým košem ve druhé blahopřát do Domova důchodců v Jabloneckých Pasekách paní Marii Daníčkové. Ta v pondělí oslavila 100. narozeniny. Primátora doprovodila Helena Roudná, která má v Jablonci na starosti Sbor pro občanské záležitosti.

Z oslavenkyně čišel optimismus a vitalita, kterou by jí leckteří mohli závidět. Bylo vidět, že ji gratulace těší. Paní Daníčková se narodila v Jenišovicích, nějakou dobu žila v Huntířově, na Frýdštejně, až se nakonec zabydlela v Jablonci a patří tak mezi jeho nejstarší obyvatele. Vyprávěla, jak vychovala dvě děti, syna a dceru, ta ostatně se svojí maminkou vítala gratulanty. Dnes má několik vnoučat i pravnoučat, kteří ji pravidelně navštěvují.

Primátor se zajímal o recept na dlouhověkost. „To víte, máme to asi v rodině. Bratr se dožil 99 let, sestra 96 let“, usmívala se stařenka. „Také jsem měla spokojené manželství a milující rodinu, i to dělá hodně,“ prozradila paní Daníčková. Oslavenkyně neměla brýle, což vybízelo k otázce, zdali je vůbec potřebuje… „Na čtení. Ale já už radši moc nečtu, abych se nemusela zlobit a nekazila si oči“, vtipně zareagovala. „Já si radši takhle popovídám. Je mi to milejší.“ Také zavzpomínala na své mládí, ukazovala fotky, vyprávěla, jak byla jedna z prvních, kdo měl zip na šatech, že „holky“ ani nevěděly, co to je… „Paní Daníčková, povídání s vámi je velmi příjemné a rád bych se s vámi ještě setkal. Mohu vás pozvat ještě k nám na radnici? Přijdete?“ Těmito slovy se s usměvavou paní rozloučil primátor a ta ráda přikývla.

Vloni v listopadu primátor přivítal ve své pracovně 101letého pana Karla Lišku, kterému také chodí pravidelně v květnu blahopřát.

100. narozeniny Marie Daníčkové

Marie Daníčková při oslavě svých 100. narozenin