Tvrdošíjní zápolili o pohár primátora města

, autor: Vodní záchranná služba ČČK

26.08.2014 - Už v pátek 22. srpna se začali sjíždět vodní záchranáři z celé republiky, aby se v sobotu utkali na jablonecké přehradě v závodu Tvrdošíjných o pohár primátora statutárního města Jablonce nad Nisou. Pořadatelem soutěže, která se koná každoročně již od roku 2009, je Vodní záchranná služba Českého červeného kříže místní skupina Jablonec nad Nisou.

V sobotu 23. srpna ráno se sešla takřka třicítka závodníků u loděnice „Technických sportů Pojizeří“ na Tajvanu, aby se po slavnostním zahájení za přítomnosti zástupce magistrátu města Jiřího Vaníčka a nezbytném poučení vrhla do poměrně studené vody jablonecké přehrady a poměřila své síly, zdatnost a dovednost v sedmi disciplínách. Každý ze soutěžících nejprve házel záchranným kruhem na cíl vzdálený 10 metrů od břehu, poté se museli převléknout do mokrého oblečení a doplavat v něm 50 metrů k molu, vysvléknout se, navléknout tzv. ABC – ploutve, šnorchl, brýle. Pak plavali ke kůlu pro pneumatiku a s ní zpět na molo, odkud ještě absolvovali jízdu na surfu a na pramici. „Závod končí po 100 metrech resuscitací, takže si závodící záchranáři vyzkouší de facto všechno, s čím se mohou při záchraně lidského života setkat“, objasňuje akci ředitelka a hlavní organizátorka soutěže Jitka Bímová.

Slavnostního vyhlášení vítězů závodu se zúčastnil primátor města Jablonce nad Nisou Petr Beitl, který předal vítězům poháry. „Záchranáři mají můj obdiv, opravdu předvedli výtečné schopnosti v náročných disciplínách. Upřímně jim gratuluji“, zmínil. Nejrychleji závod absolvoval favorit a vítěz předchozích ročníků Jakub Piňos z Brna, který závod absolvoval v čase 7 minut 36,4 sekund. Všichni účastníci si ze závodu odnášeli nejen hezké zážitky, ale i řadu hodnotných cen. Po skončení závodu ještě všechny čekala projížďka na dračí lodi, posezení, grilování. Nyní se již těší na další ročník soutěže.

Letos se soutěžilo v pěti kategoriích:

• ženy, které dosáhnou v roce pořádání závodu 16 let a výše (ročníky 1998 a výše)

• muži, kteří dosáhnou v roce pořádání závodu 16 let a výše (ročníky 1998 a výše)

• mládež

• open kategorie pro veřejnost – muži

• open kategorie pro veřejnost - ženy

A jak to vypadalo na stupních vítězů?

• ženy
    1. místo: Anna Bímová (Jablonec n/N)
    2. místo:  Jitka Bímová (Jablonec n/N)
    3. místo: Kristýna Svobodová (Jablonec n/N)