Triatlonová královna na radnici

, autor: Helena Rudolfová

05.09.2014 - Ve čtvrtek přivítal primátor města Petr Beitl ve své kanceláři mistryni světa i Evropy, nositelku mnoha medailí, bývalou reprezentantku ČR v běžeckém lyžování a současnou úspěšnou triatlonistku Helenu Erbenovou s její dcerkou Mariánkou a tatínkem.

Při příjemném setkání se jablonecká triatlonová medailistka rozpovídala o svých zkušenostech ze světových závodů, o trénincích, ale i o běžném životě. Na otázku primátora, která medaile je pro vás tou nejcennější? Erbenová odpověděla, že radost má ze všech. Nejvíce prý ji potěšilo loňské zlato z mistrovství světa v Haagu. Srdeční záležitostí byl letošní závod v německém Zittau, kde získala bronz. Malá Mája zatím fandí mamince v domácích závodech, ale byla i v blízké Žitavě a možná ji doprovodí také do biatlonového areálu ve slovinské Pokljuce 21. září na závod Tnatura.

Helena Erbenová dlouhou dobu reprezentovala Českou republiku v běhu na lyžích, dvakrát se účastnila ZOH – v roce 2002 a 2006 a byla na pěti světových šampionátech. Poslední lyžařské závody absolvovala na jaře 2011, pak už se začala naplno věnovat triatlonu. Ještě týž rok obsadila 3. místo na Mistrovství světa Xterra na Havaji, v roce 2012 se stala mistryní Evropy v terénním i v zimním triatlonu – a v minulém roce získala titul mistryně světa, stala se tak vůbec první českou vítězkou v tomto sportu, zvítězila ve Světovém poháru v terénním triatlonu…  A ve výčtu úspěchů bychom mohli pokračovat – zatím poslední medaili, a to bronzovou, přivezla letos z německé Žitavy, kde se 16. srpna konalo ITU světové mistrovství v terénním triatlonu. Bronzovou medaili přivezla také z mistrovství Evropy konaného letos 1. června na Sardinii.

Xterra triatlon je kombinace plavání, několikakilometrového běhu v terénu a jízdy na horském kole. Poslední disciplína je právě tím rozdílem oproti klasickému triatlonu, kdy se závodí na kole silničním. Pro mnohé sportovce se stal tento druh triatlonu konaný v přírodě více atraktivní.

Vytvořeno 5.9.2014 13:10:10 | přečteno 2462x | Petr Vitvar