Studenti si připomněli 17. listopad

, autor: Markéta Hozová

14.11.2012 - 17. listopad – Den boje studentů za svobodu a demokracii si připomněli studenti jabloneckého Gymnázia Dr. Randy na slavnostním shromáždění v Kině Radnice za přítomnosti primátora města Petra Beitla a olympijské vítězky oštěpařky Báry Špotákové.

Báru, jako vzácného hosta, přivítaly sestřihy se záznamy jejích dvou zlatých olympijských hodů a atmosféra v kině byla rázem sportovní. Studenti fandili a drželi Báře palce, jakoby házela doopravdy, vřelé přijetí slavnou oštěpařku dojalo.

Krátké dokumenty z událostí roků 1945 a 1989 připomněly studentům důvod, proč se v kině sešli. Primátor ve své úvodní řeči zavzpomínal na 17. listopad 1989, jak jej prožíval on. Zdůraznil, jak důležitou roli tehdy studenti sehráli a ocenil jejich odvahu. „Zajímejte se o dějiny, čerpejte z nich, zeptejte se doma svých rodičů a prarodičů na jejich pocity a vzpomínky. Národ, který nezná své dějiny, je nucen je opakovat,“ řekl Beitl a zdůraznil dnešní aktuálnost těchto slov.

Své vzpomínky přidala i Bára Špotáková. Chodila tehdy do třetí třídy změnu, vnímala dětským pohledem a nejvíc si pamatuje, jak se začaly regály plnit novým zbožím. „Dodnes si pamatuju, jak se mamka divila, co je to kiwi, které do té doby nikdy neviděla,“ usmívala se Bára.  

Následovalo ocenění nejlepších studentů gymnázia v oblasti sportu. Při té příležitosti se Bára zamyslela nad tím, jaká pozornost médií i veřejnosti je dnes upírána na špičkové sportovce a s úsměvem zavzpomínala na dobu, kdy sama studovala na sportovním gymnáziu v Praze, jehož studenti byli označováni posměšně jako „malé hlavy s velkými taškami“. „Malé hlavy s velkými taškami jsme již ocenili a můžeme pokračovat velkými hlavami s malými taškami,“ navázal vtipně ředitel gymnázia Hofrichter a slavnostní shromáždění pokračovalo oceněním studentů v oblasti jazykových, matematických a literárních soutěží. Ceny společně s ředitelem studentům předali primátor Petr Beitl a Bára Špotáková.

Vytvořeno 14.11.2012 10:07:09 | přečteno 1571x | Petr Vitvar
load