Strážníci se v prevenci zaměřili na cyklisty

, autor: archiv MP

26.07.2012 - V letních měsících vyláká příznivé počasí na silnice a cyklostezky velké množství cyklistů. Právě na ně byla v červenci několikrát zaměřena preventivní akce s názvem „Kolo“, kdy  strážníci kontrolovali povinnou výbavu jízdního kola.

Cyklistice se věnuje v našem městě mnoho občanů i dětí, málokdo má ale kolo vybavené tak, jak předepisuje vyhláška 341/2002 Sb. Většinou na kolech chybí povinné reflexní prvky (odrazky), které buď majitelé kola nikdy neměli, nebo došlo k jejich ztrátě v provozu. Z tohoto důvodu byly z prostředků městské policie zakoupeny předepsané odrazky a při zjištění, že je kontrolovaní cyklisté nemají, byly tyto prvky hříšníkům věnovány zdarma. Součástí osvěty v této oblasti dostávali cyklisté také informativní letáček o povinné výbavě jízdního kola a další informace. Samotná praxe ukázala, že dochází i k úsměvným situacím, kdy zastavený cyklista argumentoval vším možným a vymlouval se, když však zjistil, že k pokutě nedojde a navíc část povinné výbavy získá, zcela otočil a ještě se strážníkům omluvil. Celá akce přinesla i pozitivní zjištění v tom, že všichni cyklisté mladší 18 let měli přilbu, která je rovněž povinná.

Preventivní akce „Kolo“ proběhla v několika fázích v oblasti cyklostezky u přehrady, celkem bylo zkontrolováno 44 cyklistických kol, ti nejmenší účastníci provozu dostali navíc materiály z oblasti prevence – omalovánky a pexesa s dopravní tématikou.

Další preventivní kontroly cyklistů plánují strážníci také na měsíc srpen.

Kolo - ilustrační obrázek, zdroj: MPPovinná výbava jízdního kola

• dvě na sobě nezávislé brzdy
  • zadní odrazka červené barvy a přední odrazka bílé barvy
  • oranžové odrazky na paprscích kol a na obou stranách pedálů
  • za snížené viditelnosti: přední bílý světlomet, zadní červené obrysové světlo, zdroj elektrického proudu

Pro cyklisty do 18 let je povinná také ochranná přilba.

Vytvořeno 26.7.2012 12:03:25 | přečteno 2610x | Petr Vitvar
Štítky: městská policie