Sport v Jablonci byl tématem letošní Múzy

, autor: Simona Hušková

21.01.2014 - Již poosmnácté si odnesli mladí spisovatelé ceny za své dílo v oboru próza nebo poezie. Téma literární soutěže Múza 2014 znělo: Je Jablonec městem sportu? Těm nejlepším předaly ceny v pondělí 20. ledna v DDM Vikýř Soňa Paukrtová a Martina Šípková.

Literární soutěž Múza vyhlašuje jablonecký magistrát společně s DDM Vikýř. Letošní 18. ročník se nesl v ryze sportovním duchu, neboť téma se ptalo, zda je Jablonec městem sportu. „Sešlo se na stovku prací z oblasti prózy a poezie od autorů rozdělených do tří věkových kategorií, a to do 11 let, mezi 12 až 15 a nad 16 let,“ říká za organizátory Monika Švorcová z oddělení školství, kultury a sportu.

Práce hodnotila odborná porota, jíž tvoří učitelé českého jazyka, bývalí i současní novináři a předsedá jí vedoucí oddělení literární a divadelní tvořivosti v DDM Vikýř Jiřina Polanská. „Letošní téma bylo náročnější, některé děti se s ním srovnaly lépe, jiné hůře. Určitě ale všem autorům patří dík,“ konstatovala Jiřina Polanská za porotce, kteří četli básně, rýmované hádanky, sportovní pohádky, popisy i smyšlené vtipné reportáže. Hodnotil se především nápad, ale i úroveň zpracování po stránce stylistické a gramatické. Kromě tří nejlepších míst v prvních dvou kategoriích a obou oblastech udělila porota také celkem pět čestných uznání. „Nejméně zastoupená byla letos překvapivě kategorie nejstarší, nad 16 let, proto jsme se rozhodli v ní udělit dvě ceny poroty,“ komentovala rozhodování poroty předsedkyně.

Jména oceněných autorů

1. Kategorie POEZIE