Společně jsme v suchu aneb sociální služby v Jablonci

30.09.2016 - První říjnový týden je Týdnem sociálních služeb. Do 8. ročníku celostátní kampaně se opět zapojí i Jablonec nad Nisou, kdy někteří poskytovatelé sociálních služeb otevřou pro zájemce dveře svých zařízení. Letošní kampaň nese název Společně jsme v suchu.
Simona Hušková, koordinátorka komunitního plánování v Jablonci nad Nisou zve na některé programy: „Centrum sociálních služeb nabízí ve velkém sále Spolkového domu přednášku Můj život s panem Alzheimerem, jejíž lektorkou je Nina Baláčková, členka Evropské rady lidí s demencí. Domov důchodců Jablonecké Paseky zase pořádá pro své klienty i širokou veřejnost odpolední kavárničku s grilováním. Věříme, že každý najde to, co ho zajímá.“
V padesátitisícovém Jablonci nad Nisou je kolem 30 poskytovatelů, kteří nabízejí 45 druhů služeb. Sociální služby v Jablonci využívají i obyvatelé okolních obcí.
„Sociální služby jsou důležitou součástí moderní společnosti. Bohužel státem nastavený systém jejich financování stále není na takové úrovni, aby poskytovatelé nemuseli bojovat o každou korunu,“ zamýšlí se primátor Petr Beitl a apeluje tak na zákonodárce. „V Jablonci nad Nisou se snažíme sociální služby podporovat nejen finančně, ale hlavně s poskytovateli spolupracovat a komunikovat, abychom znali jejich potřeby. K tomu slouží zejména dobře nastavený a fungující systém komunitního plánování, který není ve všech městech obvyklý, a já děkuji všem, kteří se na něm podílejí,“ říká Beitl.
V Jablonci nad Nisou se příspěvky poskytovatelům rozdělují dle zákonných dotačních pravidel a vedle toho město organizuje i charitativní sbírky. Například výtěžky z Primátorského svařáku nebo z Plesu města již tradičně putují do sociální oblasti. „K popularizaci sociální oblasti a ke zvýšení prestiže pracovníků v sociálních službách také každoročně ve spolupráci s Diakonií ČCE vyhlašujeme anketu Jablonecká pečovatelka,“ připomíná další jablonecké plus patron ankety náměstek primátora Pavel Svoboda. „Sociální služby pomáhají lidem žít běžným životem – s jejich pomocí mohou pracovat, nakupovat, navštěvovat školy, aktivně trávit volný čas, starat se sami o sebe nebo o svou domácnost. Tyto zdánlivě banální věci jsou pro lidi, kteří využívají sociální služby, mnohdy malým zázrakem,“ vysvětluje Svoboda s tím, že právě sociální služby umožňují zachování co nejvyšší kvality a důstojnosti života uživatelů.
V České republice působí více než 2000 poskytovatelů sociálních služeb, kteří svými službami pomáhají přibližně 700 000 klientů.