Soutěž mladých zdravotníků 2014

, autor: Helena Rudolfová

22.05.2014 - 21. květen se v Jablonci nesl v duchu první pomoci. Ten den se konala Soutěž mladých zdravotníků 2014, kterou vyhlásil Český červený kříž. Jubilejní 40. ročník pod záštitou a za účasti primátora, který celou akci zahajoval a na konci předával ceny, probíhal přímo v ulicích centra našeho města.

Akci obohacenou řadou doprovodných programů jako např. „Uber plyn, přidej rozum“, pořádanou spolu s Městskou policií Jablonec nad Nisou, zahájil s organizátory soutěže v 9 hodin primátor města Petr Beitl: „Těší mě, že se v dnešní době pořádají obdobné soutěže a děti se učí jak pomoci druhým. Je skvělé, že se Český červený kříž věnuje takto dětem. Přeji všem mnoho štěstí v zápolení.“ Soutěžící rozděleni do dvou kategorií, 1. a 2. stupeň základních škol, na pěti stanovištích plnili soutěžní disciplíny – ošetřovali krvácející, zkolabované atd. Děti, které zrovna nesoutěžily, mohly vyplnit časový prostoj na různých doprovodných stanovištích. Na nich se představila městská policie, armáda České republiky, Jablonecká rodina, maršovický hasičský sbor, lučanský útulek Dášenka,… Akce, které přálo i počasí, se velmi vydařila, což potvrdila i hojná návštěva nesoutěžících dětí. Ty přivedli do centra jejich učitelé i učitelky, mezi nimi i Mgr. Jitka Knížková, vítězka krajského kola Zlatý Ámos. Každý si mohl vyzkoušet poskytnutí první pomoci a seznámit se s prací záchranářů.

Ve dvě hodiny odpoledne proběhlo slavnostní vyhlášení vítězných týmů a předání cen. „Vítězi jste všichni, kteří jste dnes soutěžili a předvedli skvělé znalosti. Pro porotu nebylo vůbec snadné vybrat vítěze z každé kategorie“, oznámila ředitelka Českého Červeného kříže Jablonec nad Nisou, Kateřina Havlová. Zároveň poděkovala za spolupráci všem rozhodčím, hlavní rozhodčí Soně Fiedlerové, ředitelce soutěže Nikole Huškové a mnohým dalším, kteří se na akci podíleli.

Výsledky:

Kategorie 1. stupně ZŠ:

1. tým ZŠ Kokonín v čele s velitelkou Maruškou Medkovou
  2. tým ZŠ Rádlo v čele s velitelem Kryštofem Kubínem
  3. tým ZŠ Masarykova Tanvald v čele s velitelem Zdislavem Duňkou

Kategorie 2. stupně ZŠ:

1. tým místní skupiny ČČK v čele s velitelkou Terezou Kodýtkovou
  2. tým ZŠ Kokonín v čele s velitelkou Nikolou Machačkovou
  3. tým ZŠ Turnov v čele s velitelkou Zuzkou Svobodovou

Město Jablonec nad Nisou každoročně finančně i jinak podporuje jablonecký spolek Českého Červeného kříže. Letos přispívá např. částkou 60 tisíc korun, navíc podporuje humanitární akce, podílí se při přípravě a na výbavě humanitární jednotky. Na Soutěž mladých zdravotníků navíc připravilo dětmi oblíbené balónky.

Soutěž mladých zdravotníků 2014

21.05.2014, Mírové náměstí