Sochy z Getsemanské zahrady se stěhovaly do Zákup, kde vzniknou jejich repliky

28.08.2014 - Ve čtvrtek 28. srpna dopoledne se odstěhovala zhruba polovina soch z Getsemanské zahrady, která je u Domu Jany a Josefa V. Scheybalových v jablonecké Kostelní ulici, do restaurátorského ateliéru v Zákupech. Důvodem stěhování bylo pořízení jejich kopií pro obec Rádlo. Repliky soch přijdou na 1,2 milionu korun, které zaplatí obec Rádlo s využitím dotace Ministerstva pro místní rozvoj.

Vytvoření kopií jednotlivých státem památkově chráněných soch patřících do souboru tzv. Getsemanské zahrady připravovaly Jablonec nad Nisou a Rádlo společně dlouhou dobu. „Dnešku předcházelo poměrně složité období schvalování a povolování, protože Getsemanská zahrada, kterou tvoří 11 soch, byla odborně ošetřená v rámci přestavby fary na Dům Jany a Josefa V. Scheybalových, je pod dotací, a je zapsaná v Ústředním seznamu nemovitých kulturních památek ČR. Proto jsme museli také požádat poskytovatele dotace i Národní památkový ústav o povolení se sochami nakládat a vytvořit jejich kopie,“ vysvětluje dlouhá jednání náměstek jabloneckého primátora Petr Vobořil.

Rádlo chce kopie soch umístit na náves ke kostelu okolo starobylé lípy. „Loni obec získala bílou stuhu Vesnice roku společně s finanční odměnou. Tu jsme se rozhodli věnovat na obnovu návsi, kam chceme vrátit také repliky Getsemanské zahrady, jež historicky pochází právě od nás,“ říká starosta Rádla Miroslav Šikola. Rádlo bude také vytvoření kopií financovat: „Celkem to bude stát 1,2 milionu korun, půl uhradí obec Rádlo, druhou polovinu máme z dotace Ministerstva pro místní rozvoj,“ dodává Šikola.

Část soch z Getsemanské zahrady odborníci již odstěhovali do ateliéru Jana Fedorčáka v Zákupech, kde na nich bude pracovat restaurátor Jiří Kudrna. „Nejprve nachystáme naformování, což jsou vlastně drobné retuše a opravy povrchu soch. Následné formy tvoří silikon a sádra, protože silikon má vynikající otiskovací schopnosti, takže získáme věrný otisk. Pak vytvoříme kopie z umělého kamene,“ popisuje postup Jiří Kudrna, který má na svém kontě restaurátorské práce např. v kutnohorském chrámu sv. Barbory a v dalších kostelech i katedrálách či sousoší Čtvero ročních období z maďarského travertinu v Kralupech nad Vltavou. Do konce roku ještě stejnou cestu do zákupského ateliéru podstoupí ještě druhá polovina souboru soch.

Osazení replik Getsemanské zahrady v Rádle záleží na klimatických podmínkách. Stejně tak to bude i s originály, které zůstanou v Jablonci nad Nisou. „Už by tady chyběly. Celá akce není jednoduchá, ale očekáváme dobrý výsledek, který se promítne i do oprav originálů.,“ doufá náměstek Vobořil. V budoucnu by repliky v Rádle měly dostat i původní barevnost. Tu je však podle restaurátora Kučery nutné ještě přesně prozkoumat a zdokumentovat, a to není předmětem této zakázky.

Protože restaurátorské práce budou probíhat do konce roku 2014, je možné, že nebude klimaticky vhodné období pro osazení originálů i replik na svá místa. „Pokud napadne sníh, budeme hledat vhodné prostory pro jejich uskladnění,“ slibuje Petr Vobořil.

Getsemanská zahrada

je součástí farního areálu v jablonecké Kostelní ulici. Soubor jedenácti soch v hodnotě téměř 30 milionů korun prošel odborným ošetřením v roce 2012, kdy skončil projekt „Transformace fary č.p.1 v Jablonci nad Nisou na Dům Jany a Josefa V. Scheybalových“ (průběh 2011 - 2012).

Sedm soch je osazených v zahradě, dva andělé a dvě vázy jsou umístěné na čtyřech kamenných sloupcích plotu směrem do ulice Kostelní. Zatímco sochy byly odborně ošetřené horkou parou, kompletní obnovou prošel Anděl s kalichem hořkosti. Restaurátoři z něj odstranili organické části, vyčistili kámen, injektovali a prolepili trhliny a modelačně doplnili chybějící části.

Od roku 1963 je jablonecká Getsemanská zahrada prohlášená za kulturní památku a zapsaná v Ústředním seznamu nemovitých kulturních památek ČR. Sochy jsou z roku 1829 a vytvořil je mistr kamenický Ignác Martinec, který se inspiroval podobným sousoším z Jiřetína pod Jedlovou. Manželé Scheybalovi je silně poškozené převezli do farní zahrady v roce 1966 z Rádla.

Vytvořeno 28.8.2014 14:39:30 | přečteno 2884x | Petr Vitvar