Sobota ve znamení památek, sv. Kryštofa a veteránů

, autor: Milan Bajer

15.09.2014 - Tak přesně v tomto duchu se nesla atmosféra v Jablonci nad Nisou v sobotu 13. září, kdy ve městě probíhal Den evropského dědictví.

Pěkné počasí přilákalo jednou tolik návštěvníků než vloni. Dům Jany a Josefa V. Scheybalových a kostel sv. Anny navštívilo téměř 800 zájemců. Děti i dospělé přilákala nejen přehlídka veteránů z 30. let, ale i nové expozice, které v sobotu v Den evropského dědictví byly otevřeny jak v kostele sv. Anny, tak i v památníku Domu manželů Scheybalových a v Městské galerii MY. Bylo to historicky poprvé, kdy ve stejný den zahájily tyto tři subjekty novou expozici na stejné téma, kterým je osobnost malíře Josefa Führicha a křížové cesty, které byly v jeho náboženské malbě jedny ze zásadních námětů.

Jablonecké expozice tvoří doplněk k celostátní prezentaci Führichova díla v Liberci a v Praze. V kostele sv. Anny se může návštěvník seznámit zvláště se světoznámou zapomenutou Führichovou křížovou cestou a jeho oltářními obrazy v čele se svatým Kryštofem. V Městské galerii MY je expozice zaměřena na umělcovo grafické a ilustrátorské dílo a jeho významný vliv na místní náboženskou malbu. A do třetice v památníku Domu Jany a Josefa V. Scheybalových vám představíme nejstarší křížové cesty v Jizerských horách a v okolí Jablonce nad Nisou.

A právě svatý Kryštof, který dominuje současné expozici v kostele sv. Anny, se stal letošním patronem Dne evropského dědictví. Jako zajímavý zážitek hodnotili přihlížející svatokryštofské žehnání historického autobusu, veteránů a dalších dopravních prostředků páterem Antonínem. Svatý Kryštof byl i průvodcem na rodinné poznávací trase, ke které si vyzvedlo pracovní list téměř 550 zájemců. Za splněné úkoly si vyzvedávali odměny nejen děti, ale i téměř tři stovky dospěláků. V několika zastaveních rodinné trasy byl připraven i doprovodný program. Zejména s velkým ohlasem se setkal doprovodný program k výstavě „Se skřítkem Pastelkou do pohádky“.

Borek Tichý z Jabloneckého kulturního a informačního centra, které akci pořádalo, ke Dni evropského dědictví poznamenal: „Letošní téma Dne evropského dědictví, které znělo „Návraty ke kořenům“, se plně potkává s naší dlouhodobou činností, kterou je právě připomínání historie a osobností regionu a místa, ve kterém žijeme. Byli jsme za toto téma opravdu vděčni. Byla to ideální slavnostní příležitost k zahájení jabloneckých expozic“.

V rámci sobotního Dne evropského dědictví se otevřely dveře i na jablonecké radnici. Zde mohli návštěvníci zavítat do prostor velkého zasedacího sálu zastupitelstva, prohlédnout si obřadní síň, vystoupat za výhledem na město do radniční věže či navštívit primátora města Petra Beitla v jeho kanceláři. Radnicí prošlo téměř 250 návštěvníků všech věkových skupin.

Akci pořádalo Jablonecké kulturní a informační centrum, o.p.s. za finanční podpory statutárního města Jablonec nad Nisou.

Den evropského dědictví 2014

13.09.2014

Dům manželů Scheybalových

, autor: Milan Bajer