Smuteční síň bude světlé a důstojné místo

, autor: Markéta Hozová

05.09.2013 - Od poloviny července prochází smuteční síň na jabloneckém městském hřbitově dlouho očekávanou opravou. „Z městského rozpočtu jsme na opravu vyčlenili tři miliony korun,“ říká náměstek Vele a dodává: „Bylo už bezpodmínečně nutné zajistit pro občany důstojné rozloučení s jejich blízkými. Stav smuteční síně před opravou byl opravdu tristní.“

„Rozsáhlými opravami už prošla střecha, jejíž krovy byly napadeny hnilobou. Opravují se vnitřní instalace, které neodpovídaly současným normám, stropy a staticky byly zajištěny sloupy vstupního portálu. V márnici bude rekonstruována technologie chlazení“ vypočítává některé stavební práce Jaromíra Čechová, vedoucí odboru správy majetku města. Opravou samozřejmě projde i venkovní fasáda tak, aby dům korespondoval se sousední budovou a hřbitovní branou.

Překvapením po odkrytí vnitřního obložení síně byla krásná vitrážová okna, která ve spojení s mramorem na podlaze dodávají vnitřnímu prostoru eleganci. „Okna rozhodně zachováme, byla by škoda je ničit. Necháme pouze odborně opravit okenní rámy,“ prozrazuje náměstek Vele a zároveň přiznává, že právě díky opravě oken dojde k prodloužení prací o necelý měsíc. Zachované zůstane také členění stropu, podlaha a obložení katafalku. Z interiéru síně zmizí naopak veškeré rozvody a nevzhledné deskové radiátory budou vyměněny za moderní lavičkové.

„Celý prostor bude světlý, v souladu se současným trendem v pohřebnictví, pochvaluje si stavební zásahy provozovatel smuteční síně a majitel pohřební služby Ladislav Kopal.

Po celou dobu trvání opravy jablonecké smuteční síně, se obřady konají v sousedním Liberci. „Pro naše klienty se uzavřením síně nic nemění. Obracet se mohou stále na nás a my vše potřebné zařídíme,“ ujišťuje Jablonečany Kopal.

Smuteční síň by měla být opět otevřena zhruba v polovině října.

Rekonstrukce smuteční síně

Rekonstrukce smuteční síně

, autor: Markéta Hozová

Staticky byly zajištěny sloupy vstupního portálu