Setkání s jabloneckým rodákem Paulem Rausnitzem

, autor: Helena Rudolfová

20.08.2014 - V úterý 19. srpna proběhlo slavnostní přijetí na radnici primátorem města Petrem Beitlem, který přivítal v obřadní síni významného jabloneckého rodáka a majitele společnosti Meopta – optika s.r.o. – pana Paula Rausnitze. Také se setkal s řediteli a důležitými osobnostmi z firmy a dalšími významnými hosty, mezi nimiž byli jablonečtí podnikatelé.

Setkání, které organizovala Okresní hospodářská komora v Jablonci nad Nisou, se neslo v přátelské atmosféře. Na závěr přijetí se Paul Rausnitz podepsal do pamětní knihy města a jako malou pozornost obdržel místní produkty. Následně během pohoštění zavzpomínal na své dětství, na těžkou dobu okupace, kdy musela jeho rodina pro své židovské vyznání opustit rodný Jablonec. „Obdivuji vás pro váš pozitivní přístup k životu a optimismus, když slyším, čím vším jste si v životě prošel“, svěřil primátor svému vzácnému hostovi. Rozpovídali se také o výstavbě nové radnice, o historii našeho města, a proto se v závěru návštěvy vydala celá delegace do druhého patra, kde je instalována výstava dobových fotografií.

Paul Rausnitz se narodil 9. března 1928 jako nejmladší syn rodinného lékaře a obchodnice s bižuterií v Jablonci nad Nisou. Jeho život kromě jiného ovlivnila druhá světová válka, ale také komunismus. Dvakrát tedy opustil svou rodnou zem, ale vždy našel cestu zpět. V současné době žije střídavě v USA a v České republice. „Mám trvalé bydliště v Přerově ve své firmě Meopta – optika, s.r.o.“, zmiňuje Paul Rausnitz. „Ale do Ameriky jezdívám na zimu. Mám to přímo lékařsky nařízené, teplo na Floridě dělá dobře mému srdci“, usmívá se vitální šestaosmdesátiletý majitel Meopty. Dodnes ve firmě pracuje, má hezký vztah se svými zaměstnanci. Tento elegán mnohými nazývaný „přerovský Baťa“ je nejen úspěšný podnikatel, ale i člověk se srdcem na pravém místě. Jablonec nad Nisou může být pyšný na takového rodáka.

Setkání s Paulem Rausnitzem

19.08.2014, obřadní síň jablonecké radnice

Paul Rausnitz s primátorem Petrem Beitlem

Skupinové foto všech hostů