Seminář Open Gates 2012 proběhl úspěšně

, autor: M. Hozová

23.05.2012 - Dvacetičlenná delegace z jihočínského partnerského města Beihai navštívila ve dnech 20. – 22. května Jablonec nad Nisou. Důvody jejich návštěvy byly dva. Vice primátor Li Hongjie přijel podepsat za město Beihai smlouvu o partnerské spolupráci v oblasti sportu. Pro podnikatele byl připraven seminář Open Gates 2012.

Čínští hosté pobývali v Jablonci nad Nisou od nedělního večera. V pondělí byl na programu slavnostní zápis do kroniky města v obřadní síni jablonecké radnice, prohlídka Muzea skla a bižuterie a jabloneckých sportovišť. Podnikatelská část delegace, kterou tvořilo 14 čínských podnikatelů, cestovala v doprovodu členů Okresní hospodářské komory (OHK) a představitelů Česko-čínské obchodní komory do Kamenického Šenova na prohlídku provozů společnosti Preciosa, divize Lustry.

V odpoledních hodinách se obě skupiny opět spojily v Paláci Jablonex, kde se konal pracovní seminář Open Gates 2012. Na programu semináře byly prezentace jednotlivých českých i čínských firem. Úvodní části semináře se vedle náměstka Petra Tulpy a zástupců OHK a Česko-čínské obchodní komory účastnil i hejtman Libereckého kraje Stanislav Eichler, který zde hostům představil Liberecký kraj jako celek.

Během odpoledne se zástupci českých i čínských podnikatelů vzájemně seznámili se svými činnostmi a navázali první kontakty. „Podporujeme vzájemné sbližování a navazování obchodní spolupráce s čínskou stranou. Stojíme na začátku dlouhé cesty, setkávají se zde zcela odlišné kultury a je potřeba se vzájemně poznat. Tento seminář slouží k tomu, aby byly navázány první nitky vzájemných kontaktů. Partnerství, které tady budujeme, je pro Českou republiku nové, snažíme se vzájemně získávat důvěru, a jak je dnes vidět, daří se to,“ řekl primátor Beitl po skončení semináře.

„Obě destinace jsou hodně protikladné, ale protiklady se přitahují. V Číně je řada investorů, kteří mají prostředky a rádi by investovali, ať už do nových či rozvíjejících se provozů. Smyslem naší spolupráce ale není jen obchod, máme zájem spolupracovat například i v oblasti odborného vzdělávání nebo kultury a sportu,“ řekl viceprimátor Beihai Li. „Naší cestou do České republiky podorujeme snahu čínského premiéra, který nedávno podnikl cestu po Evropě. Čína se otevírá světu,“ dodal Li.

Na závěr odpoledního programu semináře čekala na účastníky lahůdka v podobě módní přehlídky, kterou připravil Svaz výrobců skla a bižuterie. Jeho zástupci již první kontakt s Číňany navázali v únoru, kdy doprovázeli primátora Beitla na cestě do Beihai. Včera měli možnost postoupit dále a byli úspěšní. Ředitelka významné čínské společnosti Beihai Brother Pyrotechnics, což je velký koncern, který kromě výroby světově známé pyrotechniky vlastní také několik velkých obchodních domů a na čínském trhu je významným developerem, projevila zájem o jabloneckou bižuterii. „Během několika týdnů uzavřeme se společností Brother Pyrotechnics kontrakt, na jehož základě budeme žádat o získání dovozní licence pro naše zboží,“ řekl spokojený Milan Kohout ze Svazu výrobců skla a bižuterie.

Smlouvu o sportovní spolupráci mezi městy podepsali v pondělí večer  primátor Petr Beitl a náměstek primátora Beihai pan Li Hongjie. „Vztah, který zde vznikl je opravdu přátelský, ocenili jsme vaši pečlivou přípravu, která byla vidět v každé minutě naší návštěvy. Nejvíce si cením toho, že jste jako město odhodláni prošlapávat cesty. Čína se vždy nesetkává s takovým pochopením,“ řekl pan Li při podpisu smlouvy. „Beihai leží v subtropech a neznáme sníh, takže bohužel nemůžeme hovořit o spolupráci v hokeji nebo lyžování, ale po prohlídce jabloneckých sportovišť jsem si jistý, že je tu řada dalších příležitostí,“ řekl viceprimátor Li.

Open Gates 2012

, autor: M. Hozová

Přijetí čínské delegace na radnici

V Muzeu skla a bižuterie