Schlaraffie není městu lhostejná

, autor: Jiří Endler

24.01.2014 - Město Jablonec nad Nisou nikdy v minulosti nebylo a není vlastníkem objektu Schlaraffie. Přesto se město problematice Schlaraffie věnuje a osud této budovy není zastupitelům lhostejný. I proto primátor města Petr Beitl na lednovém zasedání deklaroval svou ochotu vstoupit znovu do jednání s majitelem objektu o budoucnosti budovy.

Z historie

Budovu si jako své sídlo v roce 1909 zřídili členové recesistického spolku Preciosa Iserina – jablonecká odnož spolku Schlaraffia. V období 2. světové války byla činnost spolku zakázána a objekt využívaly německé vojenské orgány. Po válce již šlarafové činnost neobnovili a v budově sídlila organizace mládeže ČSM. V té době došlo k likvidaci interiérů. Později převzal budovu podnik LIAZ, který ji využíval až do privatizace v polovině 90. let 20. století, kdy budova přešla do soukromého vlastnictví. Majitelé se od 90. let poměrně často střídali.

V březnu 2008 jednala Komise města pro realizaci městské památkové zóny s vlastníky objektu Schlaraffie o jeho budoucnosti. Tenkrát se dohodli, že Schlarafie bude začleněna do plánované novostavby výrobního a administrativního areálu společnosti na sousedním pozemku, který vlastní stejný majitel. Tato informace proběhla tiskem. Následně zastupitelstvo schválilo 46. změnu územního plánu, aby se záměr mohl uskutečnit a město nechalo na své náklady zpracovat architektonickou studii, která se stala základem projektu. V průběhu stavebních prací požádal investor a majitel obou pozemků o demolici části Schlaraffie – kovárny, s čímž památkáři souhlasili, protože objekt byl ve špatném stavu a památkově nebyl významný.

V říjnu 2011 podal Mgr. Miloš Krčmář na Ministerstvu kultury ČR návrh na prohlášení objektu Schlaraffie za kulturní památku. Mgr. Krčmář je mj. členem Komise městské památkové péče Rady města Jablonec nad Nisou, která žádost podpořila a doporučila Radě města vydat kladné stanovisko.

V únoru 2012 vydal magistrát města kladné stanovisko k prohlášení objektu za kulturní památku.

V říjnu 2013 se na základě dotazů ze strany Magistrátu na výsledek šetření uskutečnila prohlídka objektu (po dvou letech od podání žádosti). Následně došlo k vydání rozhodnutí, ve kterém Ministerstvo kultury ČR neprohlašuje budovu Schlaraffie za kulturní památku. Ve zdůvodnění stojí, že objekt je architektonicky nepříliš hodnotnou stavbou, jejíž památkové a kulturní hodnoty tkví v propojení se spolkem Schlaraffia. Vzhledem ke stavebnětechnickému stavu budovy by případná obnova znamenala prakticky stavbu kopie objektu a další pokračování řízení o prohlášení domu za kulturní památku by bylo bezpředmětné.

V současné době je v důsledku tohoto stanoviska stav takový, že pokud by vlastník objektu požádal o jeho demolici, stavební úřad nemá důvod nevyhovět.

Vytvořeno 24.1.2014 13:41:52 | přečteno 2634x | Petr Vitvar