Rok 2013 zahájil Jablonec koncertem

, autor: Václav Novotný

02.01.2013 - Novoroční koncert k 20. výročí dne obnovy samostatného českého státu se konal 1. ledna večer v jabloneckém městském divadle.

Divadlo se již od půl sedmé plnilo diváky ve svátečním oblečení, které ve foyer se sklenkou sektu vítal primátor Petr Beitl s manželkou. V úvodu slavnostního večera připomněl primátor ve svém projevu 20. výročí samostatné České republiky, vyzval přítomné k zodpovědnosti a hovořil o nutnosti nespoléhat se na samozvané spasitele. Česká státní hymna v podání Kateřiny Hořejšové pak dokreslila důstojnou atmosféru večera. Dříve než se svých nástrojů chopili hudebníci královéhradecké filharmonie, byly předány dvě důležité ceny. Tu první – Cenu města Pro meritis udělovanou in memoriam manželům Janě a Josefu V. Scheybalovým převzal z rukou primátora Petr Vobořil, předseda správní rady Jabloneckého kulturního a informačního centra, p. o., který manžele osobně znal a úzce s nimi spolupracoval. „Často si na ně vzpomenu, když stojím před nějakým důležitým rozhodnutím. Nejraději bych byl, kdyby tu místo mě mohl stát alespoň jeden z nich,“ řekl Vobořil. Medaile Pro meritis bude spolu s pamětním listem umístěna v nedávno otevřeném Domě manželů Jany a Josefa V. Scheybalových, v budově bývalé fary v Kostelní ulici kde manželé bydleli.

Čestné občanství města Jablonce nad Nisou udělil primátor vynikající oštěpařce, držitelce světového rekordu a jablonecké rodačce Báře Špotákové. Zaplněné divadlo Báru přivítalo spontánním potleskem ve stoje. „Nečekala jsem, že se mi budou klepat nohy víc než při přijetí u prezidenta, kde jsem byla extrémně nervózní,“ neskrývala své pohnutí zaskočená Bára. „Moc mě těší, že mám v Jablonci takovou podporu, a i když tu už delší dobu nežiju, ráda se sem vracím a často na Jablonec myslím,“ řekla a dodala, že titulu čestný občan si nesmírně váží.

Koncert Filharmonie Hradec Králové složený mimo jiné ze slavných melodií Johanna Strausse ml. a Johanna Sebastiana Bacha byl pro všechny přítomné příjemným vykročením do nového roku.

Novoroční koncert

01.01.2013, Městské divadlo Jablonec nad Nisou

Slavnostní přípitek

, autor: Václav Novotný