Prázdniny přinesou promenádní koncerty v Tyršových sadech

01.07.2014 - Jablonec – město plné tónů vstoupilo do své letní části, jejímž hlavním rysem budou zahraniční hosté a nedělní promenádní koncerty v Tyršových sadech.

První prázdninový koncert se odehraje ve středu 9. července od 16 hodin na pódiu Mírového náměstí před radnicí. S hodinovým programem ze skladeb původně určených pro klavír, symfonický orchestr či swingovou kapelu se představí klarinetové kvarteto CANTARINA CLARINETE - Hana Tauchmanová, Jana Lahodná, Jana Černohouzová a Věra Kestřánková.

O týden později na stejném místě a ve stejný čas diváci uvidí a uslyší ANDSKÉ FLÉTNY (VLado Urliche) A KLAVÍR (Petr Smetáček). „Vlado Urliche je považován za jednoho z nejlepších současných hráčů na guenu. Nástroj výborně ovládá a podařilo se mu dosáhnout mimořádné syntézy technické virtouzity s vysokou kvalitou v oblasti zvuku a interpretace. Narodil se v Limě a na guenu začal hrát ve 12 letech. Později se učil i na další nástroje, např. na andskou panovou flétnu, kytaru, klavír, cuarango a perkuse. V roce 1993 ukončil studium na konzervatoři v Limě, v roce 2001 se usadil ve Španělsku, kde také v roce 2007 natočil svou první desku. Od roku 2008 žije v Praze a spolupracuje s předními českými hudebníky na významných projektech, jako je např. Vivaldiano s Jaroslavem Svěceným a Michalem Dvořákem. Petr "El Pulpo" Smetáček je skladatelem, aranžérem, kapelníkem pianistou, perkusionistou, ale i dudákem, zpěvákem, trumpetistou, konferenciérem a v neposlední řadě též lektorem. Specializuje se na afro-kubánskou hudbu nebo také salsu, zapojuje se též do projektů jazzových, klasických či folklórních. Své jméno však především spojil s vlastními projekty pod společným názvem LOS RUMBEROS.

V neděle 20. července je na 15 hodinu připravený první z promenádních koncertů v Tyršových sadech.  Odpolední hodinka bude patřit vystoupení JABLONECKÉHO KLARINETOVÉHO KVARTETA ve stylu swingu a jazzu. „K úspěchu komorního souboru patří nejen sehranost hráčů hudební, ale také ta mezilidská. Posluchač velice brzy vycítí souznění tělesa, nebo naopak jeho napětí. Členové Jabloneckého klarinetového kvarteta mají to štěstí, že kvalitu vzájemné spolupráce prověřily roky společné umělecké činnosti. Zkušenosti, souhra, bohatý repertoár, smysl pro detail - to vše toto kvarteto má,“ říká dramaturg Eurocentra Jablonec, s.r.o., Jan Ocilka. Na české hudební scéně působí kvarteto od roku 2007, hrají klasický repertoár od renesance přes baroko až k současnosti, rozsáhlý swingový repertoár v osobitém výrazu a frázování.

Na všechny zmíněné koncerty k Roku české hudby se vstupné neplatí. Podrobnosti najdete na www.mestoplnetonu.cz. Tam také sledujte, zda se kostel neruší pro nepřízeň počasí.

Program koncertu CANTARINA CLARINETE, 9. 7.:

Henry Purcell - 5 barokních tanců

Georges Bizet - Předehra z opery Carmen, Aragonaise z opery Carmen