Po roce opět zavítal do Jablonce Helpík

, autor: Miroslav Gorčík

15.05.2013 - Krajské kolo zdravotně výchovné soutěže „Helpíkův pohár“ se konalo v úterý 14. května v okolí jablonecké přehrady. „Na trase dlouhé 2 km je pět stanovišť, kde děti z 5. tříd plní úkoly z oblasti zdravovědy a první pomoci,“ říká předseda občanského sdružení (OS) Helpík Tomáš Stronček.

Letos se krajského kola v Jablonci nad Nisou zúčastnilo 29 dvoučlenných hlídek z 22 základních škol z celého kraje. Děti měly na trase ošetřit zraněného cyklistu, turistu se srdeční zástavou, popáleninu, úraz na in-line bruslích a lezce s masívním krvácením, který spadl ze stromu. „Některá stanoviště jsou poměrně krvavá, jestli máte někdo problém s krví, hlaste to dopředu,“ varoval Stronček soutěžící páťáky před startem. Výstřelem z pistole zahájil Helpíkův pohár primátor Petr Beitl.

„Soutěž Helpíkův pohár zapadá do konceptu přípravy dětí na mimořádné situace, ve kterých někdo potřebuje pomoct. Město Helpíka podporuje stejně jako Hlídky mladých zdravotníků, které organizuje Červený kříž,“ řekl primátor Beitl a dodal: „Domnívám se, že soutěž je nejlepší formou – je to trošku dobrodružství a děti si tak mají možnost osvojit praktické dovednosti, které mohou potom využít v běžném životě.“

Ceny vítězům předával náměstek primátora Miloš Vele. Jablonečtí tentokrát obsadili až páté místo, byla to hlídka ze ZŠ Svobodná. První příčku obsadili malí záchranáři z Rádla a stříbro a bronz si odvezly děti do Rokytnice.

Na doprovodném programu soutěže se již tradičně podíleli hasiči, policie, záchranka, Horská služba, Vodní záchranná služba i jablonecká městská policie. Děti si mohly prohlédnout výstroj a výzbroj strážníků, pouta, vysílačky, minikameru, kterou nosí strážníci při sobě i malý počítač PDA, se kterým se z terénu hlídky připojují do centrálního systému. „Děti si mohly vyzkoušet své znalosti v oblasti dopravních značek, šlo jim to docela dobře a myslím, že je to bavilo,“ popisuje preventista městské policie Miloslav Lejsek a dodává, že úspěšní řešitelé dopravních kvízů odešli s malou odměnou.

Novinkou letošního ročníku soutěže byl Kryštůfek záchranář, který na všechno bedlivě dohlížel svýma velkýma očima. „Kryštůfek záchranář je plyšák a pomáhá dětem, které se ocitnou v sanitce záchranky, zapomenout na strach a bolest. Funguje to u malých i větších dětí,“ vysvětluje záchranář Záchranné služby Libereckého kraje a jeden ze spoluorganizátorů Helpíka Miroslav Gorčík.

Helpíkův pohár 2013

14.05.2013, přehrada Mšeno

Primátor Petr Beitl zahájil soutěž o Helpíkův pohár

Ukázka automatického externího defibrilátoru