Po dvanácti letech je ulice 5. května v Jablonci hotová

, autor: Radka Baloghová

26.09.2013 - Po dvanácti letech je konečně hotová ulice 5. května v Jablonci nad Nisou. Dobrá věc se podařila, i když celkový výsledek nemá původně zamýšlenou podobu bulváru s polyfunkčními domy, sídly firem a byty. Tento úsek státní silnice I/14 nejen splňuje požadavky na komunikaci I. třídy, ale zároveň Jablonec získal dopravní tepnu s cyklostezkami a pásy zeleně.

Ve čtvrtek 26. září byl slavnostně otevřen poslední úsek. Prostor, kde ještě na jaře stála budova bývalého mléčného baru, někdejší dům manželů Musilových. Pásku přestřihli zástupci investorů náměstek primátora Miloš Vele, zástupce ŘSD ČR Ing. Josef Jeníček a dále za zhotovitele zástupce firmy Strabag Ing. Jiří März a jednatel společnosti Technické služby, s.r.o. Milan Nožička.

Od roku 2001 trvala jednání o vyvlastnění domu v ul. 5. května č. p. 690/9, který patřil Marcele a Zdeňkovi Musilovým. Město vykupovalo nemovitosti přiléhající k tehdejší ulici 5. května za účelem jejich demolice tak, aby nebránily rozšiřování stávající státní silnice I/14. V rámci výkupu nedošlo k dohodě s manželi Musilovými a po dlouhé řadě bezvýsledných jednání se městu konečně podařilo dosáhnout dohody až v lednu 2012.

Zastupitelé schvalovali smlouvu s majiteli domu 27. ledna 2012. Málokdo věřil, že se celá věc podaří dotáhnout do zdárného konce. „Doufám, že to znamená konec mnohaleté kauzy a začátek nové éry budování v této oblasti,“ se spokojeným úsměvem poznamenal tehdy primátor Beitl. Uspokojení neskrývali ani ostatní zastupitelé. „Milošovi Velemu, který má na ukončení sporu lví podíl, a všem zúčastněným bych rád zatleskal,“přihlásil se zastupitel Radoslav Topol a zatleskal do mikrofonu.

Musilovi za svůj dům v ul. 5. května dostali budovu ve Skřivánčí ulici včetně přilehlých pozemků a byla jim uhrazena částka 6 milionů korun. Přestěhování proběhlo na náklady města.

Vzápětí dům od města odkoupilo Ředitelství silnic a dálnic ČR za 4,5 milionů korun a po vyřízení veškerých povolení došlo 14. dubna 2013 k demolici domu. Rozpočet na rozšíření silnice a položení nového povrchu činil 8 milionů korun, celou akci včetně demolice zaplatilo a zrealizovalo Ředitelství silnic a dálnic ČR. „Z městského rozpočtu bylo uhrazeno vybudování chodníků, cyklostezky, vegetační pásy zeleně, veřejné osvětlení, kanalizace a vodovod. Finanční podíl města na dostavbě bulváru tak činí 5,2 milionu korun,“ upřesňuje náměstek primátora Miloš Vele.

Dům ve Skřivánčí ulici byl v majetku města a dlouhodobě určen k prodeji. „Neměli jsme zájemce, dům chátral, stahovali se do něj bezdomovci, městští strážníci tam často vyjížděli k různým událostem. Pro Skřivánčí ulici rozhodně ozdobou nebyl. Z tohoto pohledu všem prospělo, že dům dostal nové majitele. Za peníze od města paní Musilová dům rekonstruuje a přispívá k lepšímu vzhledu celé ulice,“ hodnotí směnu náměstek Vele. Zbourání bývalého domu Musilových zase zcela jednoznačně prospělo centru města nejen vzhledově, ale i z hlediska dopravy.

„Jablonec nad Nisou získal solidní dopravní spojení jednoho konce Jablonce s druhým – širokou vozovku s cyklostezkou a pásy zeleně. To všechno podél toku řeky, po níž nese naše město jméno. Děkujeme všem řidičům a obyvatelům Jablonce za pochopení a trpělivost při projíždění úsekem stavby,“ uzavírá primátor města Petr Beitl.

Otevření posledního úseku ulice 5. května

26.09.2013
, autor: Radka Baloghová

Otevření se zúčastnili zástupci investorů a zhotovitel