Partnerství mezi Jabloncem a Kaufbeuren oslavilo páté narozeniny

, autor: archiv MMJN

18.07.2014 - Každý červenec se koná v partnerském městě Kaufbeuren historický Tänzelfest (tj. tanečkové slavnosti), jehož tradice sahá až do středověku. Letos byla na druhý prázdninový víkend pozvána do Kaufbeuren nejen oficiální delegace z Jablonce nad Nisou, ale také Spolek jabloneckých dam a pánů. Ten se prezentoval jak kramářskými písněmi a lidovými písněmi v doprovodu jablonecké hudební skupiny Hudba u města Vídně, tak prodejem bižuterie a regionálních potravin, čímž se Jablonec poprvé spolupodílel na programu v „táborovém životě“.

Ernst Holy, místostarosta městské čtvrti Neugablonz, spolu s předsedou Spolku partnerských měst Lászlem Kasztnerem vyjádřili svou radost nad atmosférou jubilejního festivalu slovy: „To, že se letos zapojila všechna naše tři partnerská města do Lagerlebenu (tzv. táborového života), vnímáme jako pozitivní signál projevu udržování a rozvíjení činností, které jsou jednou z cest vedoucích k usmíření a pochopení Evropy“.

Primátor Kaufbeuren Stefan Bosse vyslovil přání, aby nad letošním ročníkem Tänzelfestu převzal záštitu Jablonec nad Nisou. Tohoto úkolu se s potěšením ujal radní Petr Tulpa, který stál jak v čele jablonecké delegace, tak i u zrodu partnerství obou měst uzavřeného v roce 2009. Delegaci dále tvořili: zastupitel, poslanec PČR a předseda Spolku přátel města Jablonce Lukáš Pleticha, radní Petr Louda, Monika Šourková, která má péči o partnerská města na starosti, a Helena Mikšíčková z Jabloneckého kulturního a informačního centra.

Na sobotním slavnostním setkání zaznělo z úst Stefana Bosse: „Jsem pyšný na toto přátelství uzavřené mezi našimi městy. Je skvělé, že máme možnost se lépe poznat nejen jako představitelé měst, ale především jako lidé a v přátelské atmosféře slavit tento původně dětský festival“. Petr Tulpa poděkoval všem občanům Kaufbeuren za to, že po 2. světové válce umožnili lidem z Jablonce nad Nisou naleznout nový domov.

Během Tänzelfestu proběhla ještě jedna mimořádná událost a tou byla návštěva ministerského předsedy Bavorska pana Horsta Seehofera, který přijal pozvání primátora města na nedělní slavnostní setkání v historickém sálu tamější radnice. Po tomto přijetí se všichni účastníci odebrali sledovat historický průvod s alegorickými vozy, ukázkou krojů a kapelami. Zde vystoupili i členové jablonecké Mladé dechovky společně s dechovkou z Neugablonz.

Tänzelfest 2014

, autor: archiv MMJN

Jablonecká vlajka v úvodu historického průvodu

, autor: archiv MMJN