Osvětlení frekventovaného přechodu v Jablonci nad Nisou zvýší bezpečnost chodců

, autor: ČEZ

03.06.2014 - Stovky lidí, kteří denně přecházejí přes ulici U Přehrady, se mohou ode dneška cítit bezpečněji. Na rizikovém přechodu v blízkosti rekreační oblasti a Jablonecké přehrady totiž přibylo osvětlení za 233 tisíc korun, které díky úspěchu města v celostátní anketě zaplatila Nadace ČEZ.

Přechod přes velmi vytíženou silnici získal takto financované osvětlení jako druhý v Libereckém kraji. Letos se dočká ještě přechod v Mníšku, v Ústeckém kraji získají nová světla přechody v Děčíně a Ústí nad Labem. Celkem jich bude v celé ČR 35.

Osvětlení přechodu, který vede přes městský okruh zřízený pro objíždění obce ve směru od Harrachova na Liberec, uvítal primátor Jablonce nad Nisou Petr Beitl: „Nová světla výrazně zvýší bezpečnost jak chodců, tak i cyklistů a motoristů. Tím spíš, že v bezprostřední blízkosti přechodu je frekventovaná křižovatka a přehrada, kam denně míří stovky lidí za odpočinkem.“

Zařazení přechodu v Jablonci nad Nisou mezi vítěze v Libereckém a Ústeckém kraji „posvětila“ odborná komise z řad krajských zástupců Dopravní policie a BESIP. Tuto volbu vysvětluje liberecký zástupce BESIP Miroslav Klásek: „Přechod vede přes velmi vytíženou silnici, kde navíc řidiči příliš nedodržují předepsanou rychlost. Člověk v tmavém oblečení byl mnohdy vidět na poslední chvíli nebo vůbec. Bohužel se na tomto přechodu před pár lety stala smrtelná nehoda.“

Cesta k osvětlení přechodů začala před rokem na jaře, kdy dopravní policie a BESIP vytipovaly 70 nejnebezpečnějších přechodů v celé ČR. Veřejnost pak měla možnost rozhodnout svými hlasy, které z nominovaných přechodů dostanou prostřednictvím Nadace ČEZ osvětlení. „Loňský ročník se setkal s neuvěřitelným ohlasem. Do hlasování se zapojilo přes 100 tisíc lidí. Nebezpečných, nedostatečně osvětlených přechodů je bohužel v České republice stále hodně, proto jsme se rozhodli v nápravě tohoto stavu pokračovat i letos,“ říká Ondřej Šuch, manažer Nadace ČEZ.

Lidé v Jablonci nad Nisou měli možnost dát hlas některému ze dvou vytipovaných jabloneckých přechodů vloni do 23. května. Spolu s vítězným přechodem v ulici U Přehrady byl do severočeského regionálního hlasování zařazen i další nebezpečný přechod poblíž křižovatky Pražská x Revoluční. V projektu Nadace ČEZ nazvaném Vaše volba hlasovalo na severu Čech celkem 11 081 lidí a právě zebra v ulici U Přehrady získala prvenství v počtu 1 846 hlasů. V Jablonci nad Nisou je kolem tří stovek přechodů na různých typech komunikací. Nasvícených je 83 z nich.

Obce mohou podávat žádosti o grant na osvětlení nebezpečných přechodů prostřednictvím jednoduchého webového formuláře až do 19. června. Maximální výše příspěvku činí 200 tisíc korun.

Další fakta:

  • Přechody pro chodce jsou častým místem dopravních nehod s často tragickými následky. V roce 2013 se na přechodech událo 1 283 nehod, z toho 28 bylo smrtelných.
  • Osmou nejtragičtější příčinou nehod zaviněných řidičem motorového vozidla bylo v loňském roce nedání přednosti chodci na vyznačeném přechodu. Z tohoto důvodu se stalo 957 nehod, při nichž zemřelo 23 chodců.
  • Kvalitní osvětlení dokáže snížit počet střetů s chodci na přechodech až o 65%.
  • Osvětlení se projektuje na každý přechod zvlášť, do výpočtů se zahrnuje nejen šířka silnice a přechodu, ale i okolní osvětlení, barva povrchu silnice, stoupání či klesání vozovky atd.
  • Osvětlení přechodu není přímo shora, ale pod mírným úhlem vždy ze směru příjezdu aut. Chodec je tak osvětlen více ze strany, aby jej řidič viděl skutečně jasně. Současně je třeba nastavit osvětlení tak, aby řidiče ani v jednom směru neoslňovalo.

Nadaci ČEZ založila energetická společnost ČEZ v roce 2002, aby zastřešila svou dárcovskou činnost. Nadace ČEZ podporuje několika grantovými programy sociální, kulturní a sportovní projekty a aktivně spolupracuje s regiony. Výší rozdělených příspěvků se řadí ke špičce nadací v České republice.

Další informace

Logo Nadace ČEZ

Osvětlený přechod v ulici U Přehrady

, autor: ČEZ

Slavnostní přestřižení pásky (03.06.2014)

 
, autor: ČEZ

Přechod v ulici U Přehrady

 
, autor: ČEZ

Osvětlený přechod za tmy

 
 
Vytvořeno 3.6.2014 15:29:25 | přečteno 2157x | Petr Vitvar
load