Opravy a úpravy ve školách si už vyžádaly 3,5 milionu korun

, autor: Markéta Hozová

12.08.2013 - Letní prázdninové měsíce jsou v podstatě jediným obdobím, kdy se dají ve školách provádět větší úpravy. „Práce v jabloneckých školách a školkách si už vyžádaly 3,5 milionu korun, do konce prázdnin ještě počítáme se stavebními pracemi za 1,5 milionu,“ říká Miloš Vele, náměstek, který má v Jablonci na starosti finance. Vele dodává, že požadavků ze škol na úpravy je celá řada, je ale potřeba stanovit priority a finance uvolňovat uvážlivě s ohledem na vývoj hospodaření města.

Nejvíce peněz, 1,3 milionu korun, si vyžádala plánovaná výměna oken v MŠ Havlíčkova. Okna se měnila i v ZŠ Pod Vodárnou. Na akutní potřebu výměny oken poukázala paní ředitelka školy už na setkání s občany, které se na jaře odehrálo právě v prostorách rýnovické základní školy. „Paní ředitelce Mašindové se podařilo vyjednat s dodavatelskou firmou velmi dobrou cenu, takže ačkoli jsme neměli v plánu letos okna v rýnovické škole měnit, radní odsouhlasili uvolnění finančních prostředků ve výši 315 tisíc z rezervy města,“ říká náměstkyně primátora Soňa Paukrtová.

Další poměrně rozsáhlou investiční akcí je 2. etapa výměny stropních podhledů v šatnách a chodbách ZŠ Na Šumavě za 320 tisíc korun. Další peníze, cca 0,5 milionu, si vyžádá výměna copilitové stěny v tamní tělocvičně.

Žákyně ZŠ Mozartova se budou po prázdninách radovat z nově zrekonstruovaných toalet za 400 tisíc korun. Chlapecká sociální zařízení prošla rekonstrukcí v loňském roce.

Oprav v kuchyni se dočkaly základní školy Pasířská a Arbesova, ve speciální mateřince v Palackého ulici došlo na opravu vstupní terasy a sociálního zařízení celkem za necelých 200 tisíc. Úprav v jídelně za 800 tisíc se ještě letos dočká ZŠ Janáčkova.

Do finiše se blíží i zateplení Základní školy v Liberecké. Kromě vnějších prací se už řeší také otázka vnitřního vybavení, jako jsou koberce, žaluzie a podobně. Rekonstrukce začala v červnu 2012 a dokončená musí být nejdéle do konce září tohoto roku. Plánované náklady jsou necelých 33 milionů korun. Dotace z Evropské unie je 14,2 milionu Kč, Státní fond životního prostředí ČR přispěje necelými 840 tis. Kč, zbytek hradí město jako zřizovatel ze své pokladny. Protože je zde financování průběžné, loni dostalo město z dotací 5 mil. korun, letos z desetimilionové částky už na účet dorazilo 2,4 mil. Kč. Projekt prodloužil i prodražil nález nebezpečného azbestu a jeho odstraňování, definitivní částka se však stanoví až v závěru rekonstrukce.

K různým opravám došlo o letošních prázdninách v 15 jabloneckých školách a školkách. Jablonecké děti nastoupí do škol 2. 9., výjimkou je ZŠ Liberecká, kde usednou do lavic až v pondělí 9. září. Statutární město Jablonec nad Nisou je zřizovatelem celkem 18 mateřských a 9 základních škol.

Logo OPZP ERDF

Vytvořeno 12.8.2013 15:40:18 | přečteno 1329x | Petr Vitvar