Odpad v Jablonci nepodraží

09.11.2012 - Cena za odpad pro příští rok zůstává v Jablonci nad Nisou stejná jako v roce 2012. Rozhodla o tom Rada města na svém zasedání 8. listopadu. V Jablonci není zaveden institut místního poplatku za komunální odpad, ale již dlouhou řadu let zde funguje systém úhrady za skutečně vyprodukovaný odpad dle zákona č. 185/2001 Sb. o odpadech.

Svozová firma Severočeské komunální služby, s.r.o. (SKS) po dvou letech navyšuje ceny za své služby, které zdůvodňují růstem inflace a nárůstem cen za pohonné hmoty. „Ačkoli SKS zdražuje, dohodli jsme se, že navýšení budeme dotovat z městského rozpočtu a cena pro občany zůstane pro rok 2013 stejná jako letos,“ říká náměstek primátora Miloš Vele.

Nejčastějším typem nádoby v Jablonci je popelnice o objemu 120 l se svozem 1x týdně, která stojí 2 650 Kč ročně. „V ceně za nádobu je zakalkulován nejen svoz a odstranění komunálního odpadu, ale cena za systém odpadového hospodářství ve městě,“ vysvětluje Jitka Lochovská z odd. správy veřejné zeleně. Jedná se tedy nejen o směsný komunální odpad, ale také např. o provoz sběrných dvorů, sběr a odstranění vytříděného odpadu a velkoobjemového odpadu.

Celkové náklady města na výše zmíněný systém odpadového hospodářství jsou vyčísleny částkou 35,4 milionu korun. Příjmy od občanů a ostatní příjmy v rámci odpadového hospodářství činí 29,1 milionu.

Občané, kteří mají uzavřenou smlouvu na nádobu na odpad, mají nově možnost odložit na sběrný dvůr o 50 kg velkoobjemového odpadu více. „Zatímco dosud to bylo 150 kg, od roku 2013 mohou lidé odevzdávat až 200 kg velkoobjemového odpadu, popř. bioodpadu ze zahrad zdarma,“ říká Lochovská. V rámci zkvalitnění služeb byla také prodloužena otevírací doba na sběrném dvoře ve čtvrtek do 17 hodin. V ostatní všední dny je otevřeno od 7 do 14.30 a v sobotu od 9 do 13 hodin.

Vytvořeno 9.11.2012 13:55:01 | přečteno 2211x | Petr Vitvar