Obratiště autobusů přispěje k pohodlnějšímu cestování

, autor: archiv MMJN

21.08.2013 - Zítra začne čilý stavební ruch u hlavního nádraží Českých drah v Jablonci nad Nisou. Město tu postaví obratiště autobusů a usnadní tak cestujícím přestup z autobusů na vlak.

Obratiště staví Vodohospodářské stavby, s.r.o. Teplice, hotovo by podle harmonogramu mělo být do konce října tohoto roku. „Město za obratiště zaplatí necelých 2,8 milionu korun. Dvouměsíční stavební práce si nevyžádají žádné uzavírky silnic, pouze se dočasně zvýší doprava během zásobování,“ vysvětluje náměstek primátora Petr Vobořil, který má na starosti rozvoj města.

Novou otočkou projede běžný autobus dlouhý 15 metrů, ale i osmnáctimetrový kloubový,“ konstatuje Vobořil. U železničního nádraží tak vzniknou tři samostatná osmnáctimetrová zastávková stání, z nichž to na vjezdu bude sloužit jako výstupní, další dvě na výjezdu z otočky jako nástupní. Cestujícím budou sloužit zastávkové přístřešky s osvětlenými tabulemi na jízdní řády, lavičkami, odpadkovými koši a stojanem na kola. Pro bezpečnost cestujících celé prostranství osvítí čtyři stožáry veřejného osvětlení. „Vše by mělo přispět k pohodlnějšímu cestování. Dosud museli lidé přecházet na vlak z několik minut vzdálené autobusové zastávky,“ doplňuje Vobořil.

Společně s obratištěm vznikne i chodník až k hlavnímu vchodu do budovy ČD s prvky pro nevidomé a s bezbariérovým napojením na jednotlivá nástupiště. „Bezbariérové budou také přechody pro chodce se signálními a varovnými pásy pro nevidomé a slabozraké,“doplňuje náměstek.

Stavbě muselo ustoupit 11 stromů a některé keře, část zeleně zmizela už při výstavbě kanalizace pro nádraží. „Město bude samozřejmě pamatovat na kvalitní náhradní výsadbu po dokončení otočky,“ ujišťuje Vobořil s tím, že zachované stromy, jako například pyramidální dub a jasany, v průběhu stavby ochrání minimálně dva metry vysoké bednění.

Vytvořeno 21.8.2013 9:55:43 | přečteno 2710x | Petr Vitvar