O pohádkách s dětmi a malířem Jágrem v září v Eurocentru

, autor: Radka Baloghová

05.09.2014 - Už potřetí se setkají malí výtvarníci, jejich rodiny a přátelé s výsledky svého kreslení se skřítkem Pastelkou na velké výstavě v Eurocentru v Jablonci nad Nisou. Společná expozice dětských obrázků a kreseb akademického malíře Miloslava Jágra nazvaná Se skřítkem Pastelkou do pohádky začíná v pátek 5. a potrvá do 26. září. Otevřená je denně včetně sobotních dopolední. Doprovází ji také bohatý program.

Osm let už malují děti se skřítkem Pastelkou, námětem jejich kreseb jsou témata, která jim skřítek zadává na stránkách Jabloneckého měsíčníku. „Každý měsíc se vyhodnotí ten nejlepší malíř nebo malířka, kteří dostanou drobnou odměnu. Tentokrát se na stěnách pavilonu A jabloneckého Eurocentra objeví stovky obrázků z let 2010 až 2014. A právě malé výtvarníky s jejich rodiči či prarodiči a sourozenci přivítám odpoledne ve tři hodiny,“ říká náměstek primátora Petr Vobořil, jenž s Pastelkou prochodil už několikrát všechny jablonecké mateřské školy a zavítal i do prvních tříd. „Těším se opět na příjemné odpoledne, při němž nebude chybět ani pohádka,“ dodává náměstek Vobořil.

O pohádkové dění na jevišti velkého sálu se od 17 hodin postará Naivní divadlo Liberec, které přiveze představení Velbloud, ryba, slepice aneb námořnická historie. Pohádka Naivního divadla však nebude tou jedinou. Hudební verzi pohádky O Šípkové Růžence si připravily děti ze sboru Liberi, Gaudete! ze ZUŠ Jablonec nad Nisou a uvedou ji ve středu 17. 9. od 17 hodin v kině Junior. Milovníci loutek si přijdou na své v sobotu 20. 9. od 10 hodin, kdy se s inscenací Korálková princezna představí jablonecký divadelní spolek Veselé loutky na letní scéně.

Ošizený však nebude program ani v dalších dnech. „Pro děti jsme připravili společně s Ekocentrem a Domem dětí a mládeže Vikýř bohatou nabídku. Malí návštěvníci si budou moci například vytvořit lesní skřítky, ochutnat bylinkové čaje či zkusit si vyrobit jablečný mošt,“ vybírá z programu Simona Hušková, manažerka pro-rodinné politiky.

Výstava bude také jedním ze zastávek dětského putování připraveného na Den památek (Den evropského dědictví 2014). A zvláštností bude i čtení dětí ze základních škol těm z mateřských.

Poprvé proběhla výstava prací pro skřítka Pastelku na podzim roku 2009 ve foyeru Eurocentra. Další, o rok později, už zaplnila celý pavilon A. Ta letošní, Se skřítkem Pastelkou do pohádky, je otevřená každý všední den od 9 do 17 hodin, v sobotu od 9 do 13 hodin, o sobotách 13. a 20. 9. až do 14 hodin.

Vytvořeno 5.9.2014 8:50:30 | přečteno 2177x | Petr Vitvar