Nový archiv a badatelnu bude mít stavební úřad příští rok

, autor: Petr Vitvar

21.09.2012 - V současné době probíhají stavební práce nejen před radnicí, ale i uvnitř. V bývalých restauračních prostorách v suterénu budovy vznikne do konce roku nový moderní archiv stavebního úřadu.

V půlce září si staveniště převzala odborná firma, která vzešla z výběrového řízení na realizaci akce „Vestavba archivu stavebního úřadu do suterénu budovy radnice Magistrátu města Jablonec nad Nisou“. „Firma nejprve musí zakrýt všechny kamenné prvky uvnitř i vně budovy, např. kamenná schodiště i před vchodem do bývalé restaurace, aby v průběhu stavebních prací či navážení materiálu nedošlo k jejich poškození,“ říká vedoucí oddělení investiční výstavby David Pokorný.

Nový archiv vznikne v bývalé restauraci Boccaccio podle návrhu architekta M. Rösslera. „Stavební úřad tak získá moderní a kvalitní prostory pro trvalé ukládání papírových dokumentů, ne digitalizovaných projektů,“ vysvětluje náměstek primátora Petr Vobořil a dodává: „Jeho součástí bude také badatelna, kam bude vstupovat veřejnost. Architekti navrhli do jejího interiéru prvky, které svým výtvarným pojetím korespondují s historickým interiérem radnice.“

Současný archiv je již k ukládání dokumentů nevhodný. Nevyhovuje svým vybavením, dispozičním uspořádáním, omezenou přístupností z jiných prostor radnice a neposkytuje ani vhodné prostředí pro uchovávání papírových dokumentů. „Vybudování nového archivu je dlouhodobým záměrem úřadu,“ konstatuje Vobořil.

Budoucí archiv stavebního úřadu navazuje na vnitřní schodiště v severozápadním nároží radnice. Přístup do archivu bude možný také z výtahu, který usnadní přesun archiválií a zajistí jeho bezbariérovost. Archivační místnost bude vybavená moderními regály, jejichž segmenty budou pojíždět na kolejničkách. Tento způsob umožní manipulaci s regály, snadný přístup k jednotlivým archiváliím, a to vše za maximálního využití prostoru. Personál archivu bude mít k dispozici nejen vlastní pracoviště, ale i zázemí. Pro veřejnost vznikne badatelna.

Stavební práce začnou 24. září. Jejich součástí bude drobné bourání, výstavba nových příček, nové povrchy stěn a podlah, upraví se rozvody elektrické energie, vody a kanalizace. Do archivu se zavede požární a zabezpečovací signalizace, vnitřní rozhlas, telefon a datová síť. „Důležitou součástí nového archivu bude vzduchotechnika, která vytvoří stabilní prostředí vhodné pro skladování papírové dokumentace,“ připomíná Pokorný.

Náklady na stavební úpravy jsou vyčíslené na 5,027 miliónů korun. Další necelé dva milióny korun si vyžádá vybavení regály a nábytkem. Celou rekonstrukci hradí město ze svého rozpočtu. Stavební úřad bude moci nové místnosti začít využívat na začátku příštího roku.

Vytvořeno 21.9.2012 14:28:23 | přečteno 2175x | Petr Vitvar
load