Novinka v Jablonci: odlehčovací služba

, autor: M. Hozová

23.08.2012 - Odlehčovací služba je nová sociální služba, kterou od července letošního roku poskytuje statutárním město Jablonec nad Nisou prostřednictvím Centra sociálních služeb, p. o. Služba je určena seniorům a zdravotně či chronicky postiženým dospělým občanům, kteří žijí ve vlastní domácnosti a kterým zajišťuje podporu a péči v plném rozsahu rodina, nebo osoba jim blízká.

„Nabízíme touto formou podporu pečující rodině, která po přechodnou dobu není schopna péči zajistit. Tím, že poskytneme pečující rodině možnost odpočinku, zmírníme stres a únavu, která láskyplnou, ale náročnou a zodpovědnou péči o jejich blízké leckdy doprovází,“ vysvětluje náměstek primátora pro sociální věci Petr Tulpa. Po přechodnou dobu převezmou sociální pracovníci s odpovídající odborností celodenní péči o seniora, který se po uplynutí doby trvání smlouvy vrátí zpět do domácího prostředí.

„Po dobu maximálně jednoho měsíce zajistíme uživateli jak celodenní péči, tak bezpečné a příjemné prostředí s důrazem na udržení dobré psychické kondice a posilování a udržení jeho schopností a dovedností,“ popisuje službu ředitelka Centra sociálních služeb Naďa Jozífková.

Služba je poskytována v domě zvláštního určení v ul. Novoveská 4505/5 v Jablonci nad Nisou, kde je pro odlehčovací službu vyčleněna jedna bytová jednotka s kapacitou 4 lůžek.

Jedná se o 1 dvoulůžkový pokoj určený pro osoby stejného pohlaví nebo manželský pár a dále o 2 jednolůžkové pokoje.

Pokoje jsou vybaveny postelemi, nočními stolky a šatní skříní. K pokojům přináleží společenská místnost s kuchyňkou a koupelna se sprchovým koutem a WC – vše bezbariérové. 

Klientům pobytové služby je poskytováno kromě pomoci při běžných denních úkonech, jako je osobní hygiena, oblékání nebo příprava stravy také sociální poradenství či terapeutická činnost. Nezanedbatelný je rovněž společenský kontakt. Klienti mohou během svého pobytu bezplatně využívat společné prostory domu jako je zahrada, knihovna, klubovna nebo tělocvična. Účastnit se mohou také společenských a zájmových aktivit určených pro obyvatele domu. 

„Odlehčovací službu vnímám jako prevencí dlouhodobých pobytů v sociálních zařízeních. Služba podobného typu by v širokém spektru sociálních služeb poskytovaných v Jablonci rozhodně neměla chybět. Prioritně je určena obyvatelům Jablonce, ale nabízíme její využití i občanům celého kraje“ uzavírá primátor města Petr Beitl.

Bližší informace zájemcům o tuto službu poskytne sociální pracovnice na telefonním čísle 720 559 203.

Odlehčovací služba

, autor: M. Hozová

Pokoj

 
, autor: M. Hozová

Setkání s primátorem

 
, autor: M. Hozová

Dvoulůžkový pokoj

 
, autor: M. Hozová

Kuchyňka

 
, autor: M. Hozová

Společenská místnost

 
, autor: M. Hozová

Slavnostní otevření odlehčovací služby

 
 
Vytvořeno 23.8.2012 9:55:11 | přečteno 3002x | Petr Vitvar
load