Nové obratiště autobusů u vlakového nádraží

, autor: archiv MMJN

13.11.2013 - Tři miliony korun a tři měsíce stavebních prací byly třeba na vznik nové otočky autobusů u nádraží Českých drah. Vzniklo tak místo, kde se propojily různé způsoby dopravy ve městě – autobusy, vlaky a tramvaje. Pravidelné linky MHD tu začnou jezdit od pondělí 18. listopadu.

„Tímto způsobem se propojily městské a linkové autobusy se železnicí, cestující to budou mít blízko i ke konečné tramvaje z Liberce. Vybudováním obratiště se v Jablonci opět zkvalitnila úroveň cestování,“konstatuje náměstek primátora Petr Vobořil, který má na starosti rozvoj města.

Technické parametry nové otočky umožňují průjezd běžnému autobusu dlouhému 15 metrů, ale i osmnáctimetrovému kloubovému. „Nyní jsou před budovou nádraží Českých drah k dispozici tři samostatné zastávky – jedna výstupní, dvě nástupní. Před nečasem se cestující schovají pod přístřešky s osvětlenými tabulemi na jízdní řády, lavičkami, odpadkovými koši a stojanem na kola. Pro bezpečnost cestujících celé prostranství osvěcují čtyři stožáry veřejného osvětlení,“doplňuje Vobořil.

Obratiště postavily Vodohospodářské stavby, s.r.o., město za něj zaplatilo necelé tři miliony korun včetně DPH. Společně s obratištěm vznikl i chodník až k hlavnímu vchodu do budovy ČD s prvky pro nevidomé a s bezbariérovým napojením na jednotlivá nástupiště. „Bezbariérové jsou také přechody pro chodce se signálními a varovnými pásy pro nevidomé a slabozraké,“ doplnil náměstek.

Schodiště a terminál

Nové obratiště autobusů u nádraží ČD vyplynulo ze Strategického plánu rozvoje města. Právě jeho poslední aktualizace z října 2007 vyhodnotila jako slabou stránku nedostatečnou provázanost dopravy ve městě a chybějící terminál.

„Na základě těchto závěrů jsme proto vybudovali také schodiště k zastávce ČD z ulice 5. května, které propojilo železnici s autobusovým nádražím. To je od letošního července v provozu a je také zařazené do plánu zimní údržby, aby mohlo veřejnosti sloužit po celý rok,“ připomíná Petr Vobořil.

I terminál, na jehož absenci aktualizace strategického plánu poukázala, slouží už rok cestujícím. Staré, vysloužilé autobusové nádraží se po rekonstrukci stalo moderním uzlem spojujícím městskou a linkovou dopravu.

Obratiště autobusů u vlakového nádraží

, autor: Radka Baloghová

Slavnostní otevření obratiště (12.11.2013)

Stojan na kola