Nová expozice Památníku manželů Scheybalových láká návštěvníky

, autor: Radka Baloghová

04.06.2013 - Dnes byla v podkroví Domu manželů Scheybalových v Kostelní ulici slavnostně otevřena expozice věnovaná jejich životu a dílu. Oba manželé se výrazně zapsali do kulturního povědomí obyvatel Jablonecka. Za svůj přínos obdrželi 1. 1. 2013 in memoriam Cenu města PRO MERITIS.

Slavnostní atmosféru otevření nové expozice v Památníku manželů Scheybalových dokreslili barokními skladbami žáci jablonecké základní umělecké školy. Přítomni byli členové vedení města, zastupitelé i představitelé jabloneckého kulturního života. Hostem slavnostního zahájení byla ředitelka Muzea Českého ráje v Turnově paní Vladimíra Jakouběová.

„Jsem rád, že tento památník vznikl a tím umožňuje vzpomenout na významné dílo manželů Jany a Josefa Scheybalových. Věřím a přeju si, aby nejen památník, ale celý dům zaujal svými expozicemi co nejvíc návštěvníků,“ řekl v úvodu primátor Petr Beitl. Ředitelka Muzea Českého ráje v Turnově Vladimír Jakouběová připomněla význam obou měst v životě manželů. Scheybalovi podle ní mají svůj podíl na tom, že se podařilo navázat spolupráci a společnými silami vytvořit tento památník. „Děkuji všem, kteří se podíleli na tom, že dnes můžeme otevřít stálou expozici, odvedli jste velký kus práce,“ pochválil své spolupracovníky ředitel JKIC Petr Vobořil.

Zároveň s otevřením expozice památníku zhlédli návštěvníci výstavu obrazů významného českého ilustrátora Adolfa Kašpara. Výstava nazvaná „Ilustrátor Adolf Kašpar“ zahájila cyklus výstav děl výtvarných umělců, kterým se Josef V. Scheybal věnoval jako historik umění. Výstava Kašparových děl je v prostorách Galerie MY v prvním patře domu manželů Scheybalových k vidění do 30. srpna 2013.

Slavnostní otevření expozice Památníku Jany a Josefa V. Scheybalových

04.06.2013
, autor: Radka Baloghová

Žáci jablonecké základní umělecké školy