Na severu se v minulosti památky likvidovaly nejusilovněji

, autor: JKIC

07.06.2013 - Kolekce fotografií a faktů soustředěná na výstavě Zničené kostely severních Čech 1945-1989 v jabloneckém kostele sv. Anny je zprávou o tom, jak si minulý režim nevážil historie. Otevřená je denně po domluvě na informačním centru v Domě Jany a Josefa V. Scheybalových.

Jablonecká výstava je osmnáctou v řadě a podle jejího autora Tomáše Hlaváčka, předsedy o.s. Společnosti pro obnovu Úštěcka , vzbuzuje všude hodně zájmu. Katalog k výstavě vydaný je již téměř zcela rozebraný, pár posledních kousků je ještě k dispozici v Domě Jany a Josefa V. Scheybalových. „Chtěli jsme sobě, ostatním i našim dětem připomenout ničivé ztráty z komunistické minulosti, na které bychom neměli zapomenout,“ přiblížil Hlaváček důvod, proč výstava vznikla. Podle něj jde i o zajímavý způsob, jak na konkrétních případech seznámit dnešní mladou generaci s minulým režimem.

Právě v severních Čechách je zhruba polovina všech v republice zničených sakrálních památek, jichž zde zmizelo více jak 500. „Když se zničí spotřební přístroj, můžeme si koupit nový. Pokud se však zničí jakákoliv historická památka, je nenahraditelná,“ konstatoval  P. Stanislav Přibyl CSsR, generální vikář litoměřického biskupství.

Další informace

Vytvořeno 7.6.2013 8:13:37 | přečteno 1492x | Petr Vitvar
load