MPT láká na klasickou Bohému i balkánskou dechovku z Rumunska

, autor: Festival Město plné tónů

24.07.2017 - Do Jablonce přijede velká italská opera Giacomo Pucciniho v studentů kanadské a americké univerzity. Ti jsou na velkem studijním pobytu v rámci Evropské hudební akademie Teplice. V Jablonci se takto představili už ve dvou předešlých ročnících, například i se Smetanovou Prodanou nevěstou v češtině.

V pořadí třetí varhanní koncert, který letos připravilo Jablonecké kulturní a informační centrum je ten ke cti sv. Anny v úterý 25. července od 17 hodin v kostele sv. Anny. Na varhany bude hrát Michal Novenko, na klarinet Aleš Tvrdík a zpívat bude Karolína Grebeníčková. Při tomto koncetě bude také veřejnosti představené nové CD Jablonecké varhany.

Ve středu 26. července se program z Mírového náměstí přesune do městského divadla. „Tady od 19 hodin dáváme operu Giacomo Puccini: Bohéma v provedení Univerzit kanadské Britské Kolumbie a americké Severní Floridy v režii Nancy Hermiston,“ zve do divadla jeho ředitel Pavel Žur. Dále účinkují sólisté a sbor Evropské hudební akademie Teplice, Brixiho komorní soubor Teplice a Severočeská filharmonie Teplice, diriguje Gordon Garrard. Vstupné na představení Bohemy je 200 a 300 korun.

Letní scéna jabloneckého Eurocentra bude ve čtvrtek 27. července od 17 hodin hostit Fanfare Ciocarlia. Dvanáctičlenný soubor z vesnice Zece Prăjini patří mezi nejpopulárnější balkánské dechové orchestry. „Je známý pro energický sound, komplexní rytmy a velkou rychlost skladeb. Populární jsou i jeho vlastní aranže známých skladeb jako Born To Be Wild, James Bond Theme, Caravan nebo Summertime,“ upozorňuje Jan Ocilka z Eurocentra.

A v neděli 30. července vystoupí v Tyršových sadech od 15 hodin Skety, které působí na domácí i mezinárodní scéně od roku 2014. „Tehdy vyhráli první místo v jazzové kategorii na mezinárodním festivalu vokal.total v Grazu,” upřesňuje Ocilka a pokračuje: „Hlásí se k odkazu jazzových a cappella souborů, ale jejich hranice rádi a často posouvají tam, kde by to mnozí nečekali. Vytváří tak svůj osobitý zvuk i styl.” Kromě interpretací přejatých skladeb leží těžiště skupiny ve výrazné autorské tvorbě, zejména z dílny skladatele Petra Wajsara. Debutové eponymní CD bylo v roce 2015 nominováno ve čtyřech kategoriích na mezinárodní žánrové ceny CARA (Contempoprary A Cappella Recording Awards). V roce 2017 vyšlo skupině na labelu Warner Music nové CD s názvem Týdytý.

Další informace

Vytvořeno 24.7.2017 | přečteno 790x | Petr Vitvar
Štítky: kultura , město plné tónů
 
load