Most v Pasekách je nový a opět průjezdný

, autor: Jiří Endler

05.12.2013 - Ve čtvrtek 5. prosince byl slavnostně otevřen zrekonstruovaný most na Paseckém náměstí v Jablonci nad Nisou. Kompletní rekonstrukci mostu si vyžádal jeho havarijní stav. Práce byly zahájeny 1. srpna letošního roku a vyžádaly si tři miliony korun z městského rozpočtu.

„Most je pro Paseky strategickým místem, kromě toho, že je hlavní přístupovou cestou, jsou v něm uloženy všechny inženýrské sítě,“ říká náměstek primátora Miloš Vele. „Rekonstrukci jsme nemohli a nechtěli déle odkládat, stav mostu byl havarijní,“ dodává Vele.

„Původní most byl na Paseckém náměstí postaven v roce 1920 a od té doby neprošel žádnou zásadní rekonstrukcí. Při kompletní opravě letos na podzim byl rozebrán až k patám základu a byla postavena nová železobetonová konstrukce,“ popisuje práce Pavel Kozák, vedoucí oddělení správy komunikací jabloneckého magistrátu.

Původně se plánovalo, že most bude v průběhu opravy uzavřen jen částečně, bohužel ale došlo hned v počátku k potížím s inženýrskými sítěmi. Právě kvůli jejich nepřesnému zakreslení v původních plánech, muselo dojít nejen k úplné uzavírce mostu, ale i k posunutí termínu rekonstrukce. Přes řeku se po lávce dostali pouze pěší, doprava byla vedena po objízdných trasách. Autobusová zastávka byla po dohodě s dopravním podnikem přemístěna do okružní křižovatky. Nový harmonogram stavebních prací se podařilo dodržet a most byl 2. prosince po důkladné mostní prohlídce předán do předčasného užívání.

• Délka mostu: 4,28 m
  • Šířka vozovky: 7,10 m
  • Chodníky: oboustranné
  • Nosnost: 32 t

V souvislosti s rekonstrukcí byly na břehu řeky vykáceny náletové dřeviny, které tvořily přirozenou ochranu před případným pádem do koryta. „Se zabezpečením tohoto prostoru počítáme na jaře příštího roku,“ ujišťuje Kozák.

V příštím roce počítá město s opravou dožilé mostní konstrukce v Jánské ulici, rekonstrukcí havarijního stavu lávky Želivského nebo opravou lávky přes ulici Palackého. Dále si stavební práce vyžádá propustek ve Vyšehradské, most v Tyršově Stezce a na Staré Pražské.

Vytvořeno 5.12.2013 13:57:15 | přečteno 1695x | Petr Vitvar