Mezi Jabloncem a partnerskými městy se čile komunikuje

, autor: archiv MMJN

20.09.2016 - Početná jablonecká skupina v čele s primátorem Petrem Beitlem se o druhém zářijovém víkendu vypravila do Neugablonz, čtvrti bavorského Kaufbeuren, kde našlo nový domov 18 tisíc Jablonečanů po poválečném odsunu. Neugablonz totiž 11. září slavil 70 let od svého vzniku. Návštěva z Jablonce byla jako již tradičně velmi vlídně přijata. Vztahy obou měst jsou na velmi dobré přátelské úrovni.

Slavit se začalo hned ráno – na náměstí před Gablonzerhaus, spolkovým domem hrála dechovka - společně Musikvereinigung a jablonecká Mladá dechovka jako jedno hudební těleso. Atmosféra byla krásná, čemuž jistě pomohlo i nádherné letní počasí. „Pozvání do  Neugablonz přijal u příležitosti výročí také bavorský ministr vnitra Joachim Herrmann, který měl v rámci slavnostního aktu projev. Jeho spoluřečníci byli i starosta Kaufbeuren Stefan Bosse a jablonecký primátor Petr  Beitl. Právě jeho projev přijali obyvatelé Neugablonz velmi pozitivně,“ prozrazuje oficiální část Kateřina Huejrová z kanceláře primátora, která má na starosti partnerská města. Na náměstí odpoledne hrála místní populární kapela „Mauke, die Band“, která zpívá v dialektu Paurisch, to je jablonecká němčina, kterou si s sebou odsunutí Němci do Bavorska přivezli a kterou se ještě stále v některých domácnostech mluví.

„Na oslavy do Neugablonz přijel z Jablonce kromě oficiální delegace v čele s primátorem Petrem Beitlem a Mladé dechovky také autobus občanů,“ doplňuje Hujerová.

Partnerská města se setkají na podzimních slavnostech

V rámci setkání partnerských měst Jablonce nad Nisou zavítají do našeho města tento víkend delegace z Budyšína, Kaufbeurenu, Zwickau, Jelení Góry a jelenohorského okresu.

O letošních podzimních slavnostech zcela jistě uslyšíte v ulicích Jablonce nad Nisou kromě češtiny i němčinu a polštinu. V Jablonci nad Nisou se totiž u příležitosti 150. výročí povýšení na město koná vedle tradičních slavností i setkání partnerských měst. „Od čtvrtka 22. září do pondělí 26. září se zde vystřídá několik delegací, a to nejen hlavních představitelů měst, ale i umělců či zcela obyčejných lidí, kteří se chtěli seznámit se svým partnerským městem Jablonec nad Nisou a na vlastní oči objevit jeho kouzlo,“ říká Kateřina Hujerová z kanceláře primátora.

Pozvání do Jablonce letos přijali hosté z Budyšína (Německo, Sasko), Zwickau (Německo, Sasko), Kaufbeuren (Německo, Bavorsko), Jelení Góry (Polsko) a Powiatu Jeleniogórského (jelenohorského okresu).

V pátek 23. září v 10.15 hod. proběhne v obřadní síni jablonecké radnice slavnostní přijetí představitelů a zástupců partnerských měst primátorem Petrem Beitlem. Oficiální hosté se zde podepíší do pamětní knihy města. V 11 hodin již primátor pozdraví na hlavním jevišti na Mírovém náměstí umělce z partnerských měst. Na náměstí zahrají společně dechovka Musikevereinigung Neugablonz z Kaufbeuren a domácí Mladá dechovka. Přátelství těchto dvou kapel trvá již více než 20 let a nevynechají jedinou příležitost, aby si společně zahrály. Své nevšední umění předvedou i artistky z Cyrklandu z druhé strany Krkonoš. Blok vystoupení umělců z partnerských měst potrvá v pátek od 11 do 13:40 hodin.

Do Jablonce přijedou i dva autobusy, jeden z bavorského Kaufbeuren a ve druhém budou společně přátelé z Budyšína a Jelení Góry. Kaufbeurenští v Čechách stráví ze všech návštěvníků nejvíce času a kromě Jablonce mají v programu navštívit i sousední Liberec, Jizerské hory, polskou stranu Krkonoš, Starou Boleslav a Prahu. Jelenogorští a budyšínští udržují družbu s naším Spolkem přátel města Jablonce nad Nisou už léta. I tato skupina se vypraví z Jablonce na jeden den do hlavního města, aby navštívila výstavu o Karlu IV., pořádanou u příležitosti oslav jeho 700. narozenin.

Další informace

Oslavy 70 let Neugablonz

11.09.2016
, autor: archiv MMJN

Jablonecký primátor Petr Beitl v Neugablonz

 
, autor: archiv MMJN

Petr Beitl a starosta Kaufbeuren Stefan Bosse

 
, autor: archiv MMJN

Musikvereinigung

 
 
Vytvořeno 20.9.2016 14:37:31 | přečteno 1394x | Petr Vitvar
Štítky: partnerská města
 
load