Město pokračuje v prodeji bytů

, autor: Petr Vitvar

01.07.2014 - Zastupitelé schválili prodej dalších městských bytů v objektu Skelná 12 včetně pozemku za 2,3 milionu korun a v objektu Podzimní 54 včetně pozemku za 2,5 milionu korun. 

V obou případech objekty odkoupili stávající nájemníci, kteří vytvořili bytová družstva tak, jak požaduje metodika města. Prodeje bytů vynesly dosud více než 58 milionů korun, které jsou začleněny do rozpočtu a využívány pro správu městského majetku.

„Novou metodiku pro prodej bytů jsem předkládal zastupitelstvu na podzim 2012. Vzhledem ke způsobu, jakým probíhala privatizace v předchozích letech, zůstávaly v majetku města jednotlivé byty v různých domech. Tomu jsme se snažili zabránit, a proto jsme zvolili metodu prodeje objektů nájemníkům, kteří vytvoří družstvo. Přes počáteční potíže se ukázalo, že tento způsob je správný. Nájemníci přistoupili na způsob výpočtu ceny a utvořili družstva tak, aby si domy, ve kterých bydlí, mohli odkoupit,“rekapituluje průběh privatizace městských bytů náměstek primátora Miloš Vele.

V listopadu 2012 rozhodli zastupitelé, že 312 bytových jednotek město nabídne k prodeji po jednotlivých objektech jako celek. Nájemníci tak mohli vytvořit družstvo a za odhadní cenu násobenou koeficientem 0,5 si mohli byty koupit. Z celkem 14 objektů, které město nabídlo k prodeji touto formou, zbývají prodat  již jen tři bytové domy – Palackého 40, 42 a Na Vršku 16. V těchto domech se nájemníkům nedařilo dosáhnout shody na koupi bytů. Zastupitelé proto 20. února letošního roku rozhodli o výjimce z metodiky s tím, že je potřeba, aby s nabídkou prodeje objektu formou družstva souhlasilo 45% oprávněných nájemců bytů. Původně bylo potřeba 60%. Tato podmínka byla splněna a nájemníci vytvořili družstva a nyní se připravují ke koupi domů.

Vytvořeno 1.7.2014 20:26:46 | přečteno 2413x | rudolfova
load