Město podpořilo pokus o rekord

, autor: M. Hozová

14.09.2012 - U příležitosti Dne otevřených dveří v jablonecké nemocnici ve čtvrtek 13. září uspořádal oblastní spolek Českého červeného kříže v Jablonci pokus o vytvoření českého rekordu v počtu resuscitujících osob v jedné chvíli na jednom místě.

Statutární město Jablonec Český červený kříž již tradičně podporuje, i tentokrát rozhodla Rada města o poskytnutí finančního daru ve výši 5 tisíc korun pro tuto akci. Primátor Petr Beitl se samotného pokusu o rekord osobně zúčastnil.

Statutární město Jablonec nad Nisou je zřizovatelem nemocnice a Dne otevřených dveří se zúčastnili všichni členové vedení města. Po tiskové konferenci následovaly komentované prohlídky některých pracovišť a operačních sálů. Všechny zajímala problematika laparoskopických operací a odvážlivci si dokonce pod vedením primáře chirurgického oddělení MUDr. Vraného takovou operaci vyzkoušeli. Zatím tedy jen na trenažéru, kde břišní dutinu tvořila obyčejná krabice, a jednotlivými orgány byly zápalky. "Není to žádná legrace, lékaři už jsou dnes spíše jemnými mechaniky, než doktory," zamyslel se primátor při pohledu na nástroje, se kterými lékaři pracují. "Je to podobné jako v garáži," usmíval se nad vozíkem instrumentářek šéflékař oddělení operačních sálů MUDr. Zasche.

Do problematiky radiodiagnostického oddělení návštěvníky zasvětil jeho primář MUDr. Frydrych. Zdůraznil, že vývoj přístrojů, kterými se různé typy vyšetření provádí, jde velmi rychle dopředu a nemocnice se snaží za přispění sponzorů a finanční podpory statutárního města na tento trend reagovat. Největší investicí do techniky v letošním roce bude nákup digitálního mamografu. "Zažádali jsme o dotaci z EU, ale pokud se nám nepodaří finance získat touto cestou, jsme připraveni pokrýt náklady na pořízení mamografu z rozpočtu města," říká primátor a dodává, že si uvědomuje přínos tohoto přístroje pro všechny ženy. Jablonecká nemocnice má za rok 2011 na kontě více než 5 tisíc screeningových vyšetření a míra zachycení nádorů v raném stadiu, kdy je léčba prakticky bez následků, je vysoká.

Krátce po poledni na parkovišti před nemocnicí zahájil primátor spolu s ředitelkou Oblastního spolku ČČK v Jablonci a hlavní organizátorkou Katkou Havlovou pokus o rekord v počtu resuscitujících osob v jedné chvíli na jednom místě. Hned potom Beitl zaklekl k resuscitační figuríně, partnerem ve dvojici mu byl ředitel jablonecké nemocnice MUDr. Vít Němeček. S ostatními 116 účastníky pokusu o zápis do České knihy rekordů se 15 minut věnovali resuscitaci. Stranou nezůstala ani jablonecká městská policie, která nominovala osm strážníků. Další družstva se rekrutovala z řad policie, hasičů, armády, červeného kříže a vězeňské služby. Dvojice resuscitujících se střídaly v masáži srdce a umělém dýchání až do závěrečného stop. Komisař agentury Dobrý den, který dohlížel na regulérnost pokusu, prohlásil jablonecký pokus za český rekord v počtu resuscitujících osob. Jablonec se tak objeví v České knize rekordů.

Den otevřených dveří v nemocnici

13.09.2012
, autor: M. Hozová

MUDr. Zasche při výkladu na chirurgii