Město plné tónů – týden třetí je ve znamení ZUŠ

, autor: Markéta Hozová

16.05.2014 - Už do třetího týdne vstoupí jablonecký Rok české hudby, který probíhá pod názvem Město plné tónů. Na posluchače čekají náměstí Mírové i Dr. Farského a kostel sv. Anny. Program celého týdne je skutečně nabitý.

V pondělí 19. května je hudební program skutečně bohatý. Začíná totiž týdenní program Základní umělecké školy Jablonec nad Nisou. A tak už ve 14 hodin se rozezní z podia na Mírovém náměstí Swingový koncert Jabloneckého klarinetového kvarteta.

Od 18 hodin pozve na koncert všechny své příznivce dětský pěvecký Iuventus, gaude! pod dirigentskou taktovkou Tomáše Pospíšila. „Ten zahájí letošní koncertní sezónu v kostele sv. Anny. O přestávce je navíc připravená vernisáž výstavy výtvarného oboru ZUŠ nazvané Když barvy hrají,“ říká náměstek primátora a ředitel JKIC Petr Vobořil. 

V první polovině koncertu s názvem Zahrajte tu mou zazní to nejlepší z české a světové sborové tvorby. „Na druhou jsme připravili pásmo O Káče s Káčou od Jana Vičara, které je folklórním cyklem pro dětský sbor se sóly pro děti a mužský baryton, trubku a klavír a vzniklo pro pátý ročník Královéhradeckých slavností sborového zpěvu v roce 2008,“ doplňuje dirigent Pospíšil. Koncertem provede moderátor David Jelínek, vstupné je 40 Kč (na místě). 

Přestávku vyplní vernisáž výstavy „Když barvy hrají“, kterou připravil výtvarný obor pod vedením Věry Činčarové a Ingrid Kostřicové. Úvodního slova se zhostí odborník nad jiné, historik umění a kurátor Oldřich Palata. „Téma výstavy bylo jasné - česká hudba. V horní oratoři kostela jsou nejnovější dětské, v dolní lodi kostela nainstalujeme koláž z dalších výtvarných děl,“ vysvětluje V. Činčarová s tím, že expozici doplní plakáty akcí ZUŠ. Výstava potrvá do 21. června. 

Úterý 20. května už bude patřit tradičnímu Klavíru pod širým nebem. Ten bude stát na náměstí Dr. Farského a účinkující se u něj budou střídat od 13 hodin. „Koncerty tohoto typu máme už vyzkoušené a vždy se setkávají s velkou oblibou u posluchačů. Pokud se vyvede počasí, nabízí se tak velmi příjemné posezení v blízkosti vodní fontány při poslechu příjemné hudby,“ konstatuje ředitel ZUŠ Vít Rakušan.

Ve středu 21. května se vrátíme opět do prostor nejstarší stavby ve městě. Kostel sv. Anny bude od 17 hodin hostit Jablonecký komorní orchestr ZUŠ s pásmem hudby ze známých filmových pohádek příhodně nezvaným Z pohádky do pohádky. Ti, kdo sledují program Města plného tónů, vědí, že toto kvalitní dětské hudební těleso účinkuje v programu už podruhé. Poprvé mu připadl úkol z nejčestnějších – celý cyklus jabloneckého Roku české hudby zahájit, a to na jevišti městského divadla.

Ve čtvrtek 22. května bude Mírové náměstí patřit ZUŠ. „Na dopoledne jsme připravili program pro nejmenší – pohádku O Šípkové Růžence. Odpoledne je od 13 do 17 hodin plánovaná Show ZUŠ, v níž se objeví výběr produkce našich tradičních hudebních souborů a na ploše před pódiem budou k vidění i poutavé choreografie tanečního oboru,“ zve všechny ředitel Rakušan.

Dětský pěvecký sbor Iuventus, gaude!

(= Mládeži, raduj se!) ZUŠ Jablonec nad Nisou vznikl v září 2005. Dnes jej tvoří 170 dětí v pěti sborových oddělení, včetně pětadvacetičlenného chlapeckého sboru (od září 2013). Od svého vzniku organizuje Iuventus, gaude! pravidelná podzimní koncertní setkání, při nichž spolupracuje s různými význačnými umělci a soubory: Jiří Stivín, Štěpán Rak, soubor Musica Florea (provedení oratoria Mesiáš), folklorní soubor Hradišťan a Spirituál kvintet. Sbor byl také vybrán k doprovodu setkání papeže Benedikta XVI. s dětmi při jeho návštěvě Prahy (2009).

Účast v mezinárodních soutěžích (od 2006):

  • tří zlaté medaile na World Choir Games 2008 (Graz) a 2012 (Cincinnati, USA)
  • vítězství v Mistrovství světa sborového zpěvu (1st World Choir Championships) v kategorii duchovní hudba
  • vítězství v soutěži Grand Prix v kategorii mládežnických sborů (2011, Graz)

Za mezinárodní soutěžní úspěchy byl Iuventus, gaude! jmenován „Sborem roku 2012“. Sbormistr Tomáš Pospíšil, hlasová poradkyně Lucie Jarešové, klavírní spolupráce Jana Lišková Kvochová. 

Jablonecký komorní orchestr

Vznikl v létě 2008 spojením dvou menších souborů L´ACCORD a KOLEGIA. První ze jmenovaných souborů L´ACCORD vznikl na jablonecké ZUŠ na podzim 2005 a tvořilo jej šest hráčů. KOLEGIUM bylo vytvořeno o dva roky později. Spojením těchto dvou souborů vznikl první, ryze studentský orchestr se zaměřením na interpretace starých mistrů a filmovou hudbu. Vše s nutnými úpravami a ohledem na aktuální nástrojové a věkové obsazení. Orchestr tvoří mladí hráči od 10 do 20 let a doplňují jej hosté, absolventi školy. Dirigent: Luboš Lachman

Jablonecké klarinetové kvarteto

Původní úspěšné Klarinetové trio mladých začínajících hráčů - Anna Kultová, Vojta Čivrný a Jana Gajdácsová, doplnila hráčka na basklarinet Linda Tvrdíková. Na začátku koncertní sezony 2009/10 nastoupila na post 3. Klarinetu Kristýna Paldusová. Hudební kvalitu prokázalo kvarteto hned při prvních koncertech v Eurocentru a v koncertním sále ZUŠ, ale i v německém Mittelherwigsdorfu u Žitavy. Na jaře 2010 se kvarteto umístilo na 1. místě v krajském kole Národní soutěže ZUŠ v komorní hře. Repertoár tvoří hudba swingová (J.Ježek, K. Weil, B. Goodman, T. Kenny, Fr. Svojík a další) i klasická (W. A. Mozart, A. Vivaldi, N. R. Korsakov a mnoho dalších). Umělecký vedoucí: Luboš Lachman

Další informace

Vytvořeno 16.5.2014 14:05:02 | přečteno 2299x | Petr Vitvar
load