Křehká krása oživuje tradice mezinárodních výstav

, autor: Radka Baloghová

09.08.2013 - Sklo, bižuterie, kulinářské speciality Euroregionu – to vše nabízí čtyřdenní výstava Křehká krása, která otevřela své brány návštěvníkům v jabloneckém Eurocentru ve čtvrtek dopoledne. Nabídku pak doplňuje bohatý kulturní program a módní přehlídky Svazu výrobců skla a bižuterie na letní scéně.

„Rádi bychom oživili tradice jabloneckých mezinárodních výstav skla z druhé poloviny minulého století,“ říká předseda Svazu výrobců skla a bižuterie Pavel Kopáček. Zatímco nultý ročník výstavy s mottem „Křehká krása, vybroušená chuť“ v loňském roce shlédlo kolem 3000 návštěvníků, letos očekávají organizátoři kolem 4000 lidí.

„Vzpomínám si, jak jsem na Mezinárodní výstavy skla a bižuterie v Jablonci dřív jezdila a jak byly mezi lidmi oblíbené. Jsem proto ráda, že se tu stará tradice znovu probouzí,“ podotkla náměstkyně jabloneckého primátora Soňa Paukrtová.

Ve výstavních pavilonech se představuje na 30 výrobců skla a bižuterie z jabloneckého regionu. „Oslovili jsme i firmy, které se většinou orientují na export, takže návštěvník tu má možnost zakoupit zboží, které se běžně na tuzemský trh nedostane,“ vysvětluje Kopáček.

Novinkou je expozice autorského šperku a sklářských výtvarníků, kterou zorganizovalo Muzeum skla a bižuterie. „Právě tady až do neděle je k vidění jeden z dvojice skleněných střevíčků od Blanky Matragi. Druhý je v muzeu a je vlastně cílem hry pro děti, při níž budou hledat ztracený střevíček pro princeznu,“ přibližuje Milada Valečková, ředitelka Muzea skla a bižuterie, a připomíná, že dílka slavné návrhářky, které vyrobila novoborská sklárna AJETO, budou v Jablonci pouze do neděle. Pak se vrátí do Nového Boru nebo se vydají na cestu světovými expozicemi.

Partnerem jablonecké výstavy je kromě statutárního města Jablonec, Libereckého kraje, Preciosy, Ministerstva kultury a agentury Czech Tourism také Powiat Jelenogorski, jehož starosta Jacek Wlodyga konstatoval, že česká, a zvláště jablonecká bižuterie je v Polsku velmi oblíbená. „Naše ženy bižuterii z Jablonecka rády nosí, ale nemají ji kde koupit. Proto uvažujeme o otevření značkového obchodu,“ svěřil se na výstavě Wlodyga. Poláci budou po celou dobu nabízet vystoupení svých folklorních souborů, ve čtvrtek a v pátek pak také umění svých cukrářů, o víkendu nabídnou ochutnávku klobás.

Křehká krása 2013

Zahájení prodejní výstavy, 08.08.2013, Eurocentrum Jablonec nad Nisou

Náměstí Dr. Farského

Slavnostní otevření výstavy Křehká krása 2013