Kostel sv. Anny bude mít novou střechu

, autor: archiv MMJN

19.05.2014 - Kostel sv. Anny, který je nejstarší architektonickou památkou Jablonce nad Nisou, letos postupně zahalí lešení. Kostel totiž letos dostane novou střechu. Ta současná je už v havarijním stavu. Poslední obnova krovů a břidlicové střechy proběhala v letech 1995 – 2002.

„Na opravu střechy kostela jsme získali dotační peníze z programu regenerace MPZ ve výši 794 tisíc korun. Celkem jsme v rozpočtu vyčlenili necelé tři miliony,“ říká náměstek pro rozvoj města Petr Vobořil a dodává: „Kromě výměny břidlice, která tvoří střešní krytinu, se opraví také klempířské prvky. Na jižní straně střechu doplní sněhové zachytávače, které tak ochrání chodce.“

„Původní krytina z moravské břidlice obsahovala větší množství pyritu, a proto se jednotlivé kameny postupně rozpadaly. Ta nová z přírodní kvalitní břidlice bude ze Španělska a její výrobce garantuje všechny předepsané požadavky. Schválili ji také památkáři, kteří si vymínili, aby se formátově i kladením nelišila od současné,“ popisuje novou krytinu Radka Poprová z oddělení investiční výstavby jabloneckého magistrátu.

Protože jde o opravu budovy, v níž se odehrávají koncerty, je harmonogram všech prací citlivě sladěný s kulturním programem, aby účinkující a diváci nebyli při produkcích rušení. „Práce přestanou už v okamžiku, kdy mají účinkující naplánované zkoušky před koncertem,“ ujišťuje náměstek Vobořil.

Kostel sv. Anny, který dala postavit Marie Polyxena hraběnka Desfours v letech 1685 až 1687, je nejstarší stavbou Jablonce. Věž k němu byla přistavěna až o dvacet let později (1706). Poté byl kostel mnohokrát opravovaný a přestavovaný. Počátkem sedmdesátých let minulého století se opravila fasáda a střecha věže. Pak kostel postupně chátral.

Další opravy s finanční účastí města a státu proběhly v letech 1995 až 2002. K nejvýznamnějším patřila renovace dřevěných částí střešní konstrukce, spojená s obnovou břidlicové krytiny. Renovace se dočkaly i okenní vitráže. Zásadní obrat k lepšímu nastal až v roce 2003, kdy do věci vstoupilo město, do jehož majetku byl kostel bezúplatně převedený o rok později. Na jeho rekonstrukci přispívali po dva roky (2004-2006) prostřednictvím veřejné sbírky občané a město v roce 2005 získalo příspěvek z EU a státního rozpočtu na regeneraci historického centra města, které zahrnovalo mimo jiné i kostel sv. Anny.

Vytvořeno 19.5.2014 8:02:07 | přečteno 1777x | Petr Vitvar