Kino Junior začíná promítat s novou digitální technologií

, autor: Eurocentrum Jablonec nad Nisou

03.10.2013 - Oscarovým filmem Argo začalo Kino Junior ve čtvrtek 3. října promítat s novou digitální technologií ve vysokém obrazovém rozlišení 4K a s prostorovým zvukem. Kino také získalo nový zadní vstup z Kamenné ulice.

Digitalizace Kina Junior a Letního kina prostřednictvím společné projekční technologie

Díky podpoře Statutárního města Jablonec nad Nisou a grantu ze Státního fondu pro podporu a rozvoj kinematografie Ministerstva kultury České republiky se podařilo jablonecká kina Junior a Letní kino nově vybavit špičkovou projekční technologií dle standardu DCI (Digital Cinema Initiatives) ve vysokém obrazovém 4K rozlišení s prostorovým zvukem 7.1. Obě kina tak nabízí svým divákům jedinečný a naprosto perfektní divácký zážitek! Díky promyšlenému technologickému řešení bylo skončení sezóny Letního kina projekční vybavení přestěhováno do kina Junior, kde bude fungovat od října do května. Nová promítací technologie tak bude celoročně plně využita pro obyvatele Jablonce nad Nisou i ostatní diváky. Pořízení této techniky bylo pro další existenci kina Junior i Letního kina „životně nezbytné“, neboť promítání z tradičních 35mm filmových pásů již zcela končí a nové filmy jsou od letošního roku do kin téměř výhradně distribuovány pouze ve speciálním digitálním formátu.

Stavební úpravy kina prospěly i nájemníkům domu

Kromě digitalizace samotné prošlo kino Junior ještě stavebními úpravami v rámci budování průchodu do domu z Kamenné ulice. Část původní promítací kabiny se nově stala součástí vstupní chodby domu. Zbylé prostory projekční místnosti byly nově upraveny, aby umožňovaly provoz jak původních 35mm projektorů, tak i nové digitální technologie.

Stavební úpravy kina si vyžádaly 2,3 miliony korun z městského rozpočtu a lze je rozdělit na dvě části. První bylo vybudování nového vstupu, druhou část tvořily úpravy zázemí kina.

Vše mělo být vybudováno v době prázdnin, ale kvůli vysoké náročnosti stavby došlo k posunu termínu. Jelikož se jedná o objekt, který je kulturní památkou, musely být veškeré změny konzultovány s památkáři.

„Dříve se do zázemí kina chodilo přes průjezd vedlejšího objektu, kde město platilo pronájem, proto jsme rozhodli o vybudování nového vchodu,“ vysvětlil důvody, které vedly k vybudování vstupu z Kamenné ulice náměstek primátora Miloš Vele. Ročně tak město ušetří 30 tisíc korun. „Nájemníci domu Kamenná 11 si vlastní vchod velmi pochvalují. Kromě nové chodby dům dostal kočárkárnu a také místo pro odpadovou nádobu. Provedené úpravy jednoznačně zvýšily komfort obyvatel domu,“ doplňuje náměstkyně primátora Soňa Paukrtová.

Promítat se bude z nového digitálního projektoru, jenž byl v letních měsících umístěn v Letním kině. I proto byla nově upravena promítací kabina, místnost pro promítače a hala. „Velmi složitá byla zejména elektroinstalace, nově byla v promítací kabině a hale pro návštěvníky zavedena vzduchotechnika.Ve všech místnostech byly osazeny nové dveře, do kinosálu čalouněné. Nutné byly statické zásahy do podlah. Kabina promítače byla obložena akustickým obkladem, a to nejen strop, ale i stěny. Akustické stropy jsou i v hale a místnosti promítače,“ vypočítává stavební práce Jiří Cvrček, technik odboru správy majetku města. „Byly položeny nové podlahové krytiny, stěny dostaly nové obklady, je vymalováno,“ dodává Cvrček.

Vytvořeno 3.10.2013 10:07:59 | přečteno 1737x | Petr Vitvar