Jizerky se zasnoubily s Českým rájem

, autor: Jana Matěchová

20.05.2013 - V sobotu (18.05.) dopoledne se příznivci turisticko-recesistických akcí sešli u restaurace Harmonie na Kopanině, aby byli přítomni slavnostnímu otevření druhé části Naučné stezky manželů Jany a Josefa V. Scheybalových.

Ani deštivé počasí neodradilo nadšence, pro něž byla zajištěna z Jablonce doprava historickými autobusy, aby si nechali ujít milé kulturní vystoupení Spolku jabloneckých dam a pánů v doprovodu Hudby u města Vídně. Poté následovaly krátké projevy těch, kteří se do přípravy a realizace naučné stezky zapojili. Paní Hana Maierová, náměstkyně hejtmana pro řízení cestovního ruchu, památkové péče a kultury KÚ, ve svém vystoupení zdůraznila, že vznikem naučné stezky došlo k propojení dvou turistických regionů – Českého ráje a Jizerských hor.

Primátor statutárního města Jablonec nad Nisou Petr Beitl řekl: „Jsem rád, že nezapomínáme na osobnosti, které jsou s naším krajem spjaty. Manželé Scheybalovi se mezi ně bezesporu řadí. Před dvěma lety byla otevřena první část naučné stezky, letos, v rámci Novoročního koncertu byla manželům Scheybalovým udělena in memoriam pamětní medaile města PRO MERITIS a za několik dní se otevře Památník manželů Jany a Josefa V. Scheybalových v podkroví bývalé fary v Jablonci nad Nisou“.

Ještě před symbolickým otevřením nové stezky ředitelka Muzea Českého ráje Vladimíra Jakouběová a ředitel JKIC Petr Vobořil podepsali Dohodu o vzájemné spolupráci. Právě tyto dvě instituce se totiž významně podílejí na šíření odkazu manželů Scheybalových v našem kraji. Po slavnostním přestřižení pásky se první výletníci vydali směrem na Turnov po stopách Josefa a Jany Scheybalových.

Slavnostní otevření druhé části Naučné stezky Jany a Josefa V. Scheybalových

18.05.2013, u restaurace Harmonie na Kopanině

Přestřižení pásky

, autor: Jana Matěchová