Je vidět, že Jablonec dbá o svou historii, prohlásila ministryně Hanáková

, autor: Radka Baloghová

30.11.2012 - V pátek 30. listopadu ráno navštívila nově otevřený Dům Jany a Josefa V. Scheybalových v Jablonci nad Nisou ministryně kultury Alena Hanáková. V Jablonci byla už o týden dříve, faru však na pozvání náměstka primátora Petra Vobořila navštívila až v plném lesku.

V krátké době tak ministryně kultury přijela do Jablonce nad Nisou podruhé. Navzdory nabitému diáři to bylo možné, jelikož měla na pátek plánovanou návštěvu Liberce. Nejprve však zajela do jabloneckého Domu Jany a Josefa V. Scheybalových, aby si prohlédla, jak proběhla jeho transformace z fary. Rekonstruovanými prostorami ji provázel náměstek primátora Petr Vobořil, autor projektu přestavby architekt Libor Sommer a ředitel Jabloneckého kulturního a informačního centra Roman Král.

Ministryně kladně hodnotila, že se město stará o svou historii: „Je vidět, že v Jablonci se na obnovu památek hodně dbá. Ono se může veřejnosti zdát, že by město mohlo věnovat této oblasti ještě více pozornosti, ale právě v Jablonci je zájem vidět,“ obrátila se Hanáková na náměstka Vobořila, se kterým o týden dříve hovořila o možnosti finanční podpory na opravy další jablonecké architektonické památky, a to radnice, jež oslaví příští rok osm desítek let od svého vzniku.

„Velmi mě potěšilo, že paní Hanáková přijala mé pozvání k prohlídce Domu Jany a Josefa V. Scheybalových,“ okomentoval Vobořil krátkou ministerskou návštěvu. Věnoval jménem města Aleně Hanákové také medaili vyraženou k otevření domu a zdůraznil, že jejími autory jsou studenti zdejší vyšší odborné školy při umělecké průmyslovce.

Ministryně Alena Hanáková strávila v Domě Jany a Josefa V. Scheybalových necelou hodinu, seznámila se s historií fary, podivila se nad rychlostí její přeměny a ocenila nasazení všech, kteří se na projektu podíleli. Z Jablonce si kromě medaile odvezla publikaci o Josefu V. Scheybalovi a číslovaný grafický list vydaný k otevření domu. Zapsala se do návštěvní knihy a pokračovala v cestě na liberecký magistrát a do divadel F. X. Šaldy a Naivního.

Návštěva ministryně kultury Aleny Hanákové v Domě manželů Scheybalových

30.11.2012