Jarní úklid v Jablonci vypukne v pondělí

, autor: Technické služby Jablonec nad Nisou

19.03.2014 - Dříve než obvykle začíná v Jablonci nad Nisou jarní úklid města. „Vzhledem k příznivým klimatickým podmínkám počítáme se zahájením jarního úklidu komunikací od pondělka 23. března, už nyní ale probíhá úklid na zelených plochách a na ulicích také předmetání samosběry, ruční úklid inertního posypového materiálu a čištění uličních vpustí,“ informuje náměstek primátora Miloš Vele.

S úklidem komunikací začínají Technické služby Jablonec nad Nisou, s.r.o. (TSJ) jako obvykle v centru města na Horním náměstí. Úklid zelených ploch pro město zajišťují pracovníci veřejně prospěšných prací. „Uklízí se zelené plochy v majetku města, dětská hřiště a kontejnerová stání na separovaný odpad,“ vypočítává Jitka Lochovská, vedoucí oddělení správa veřejné zeleně. „Jarní úklid zelených ploch bude podle potřeby trvat přibližně tři týdny,“ odhaduje Lochovská a dodává, že úklid zeleně začíná od okrajových částí města směrem do centra. Zároveň se od 3. března začalo hrabat listí na veřejné zeleni, jehož součástí je i sběr odpadků.

Svůj harmonogram má i jarní úklid komunikací. „Plánované blokové čištění bude vždy avizováno předem, tak jak jsou obyvatelé města zvyklí, přenosným dopravním značením. Žádáme řidiče, aby toto značení respektovali,“ apeluje na občany Pavel Kozák, vedoucí oddělení správy komunikací. I přes každoroční prosby magistrátu i technických služeb se potíže se zaparkovanými vozidly v místech úklidu stále opakují. „Neukázněnost některých řidičů se projevuje nejen zdržením, ale stojí to i víc peněz,“ konstatuje jednatel TSJ Milan Nožička a varuje, že při tlakovém čištění může dojít k poškození zaparkovaných vozidel.

Na úklid města v roce 2014 je v městském rozpočtu vyčleněno 7,7 milionů korun. Údržba městské zeleně si vyžádá 11 milionů, za vývoz odpadkových košů město zaplatí 2,2 miliony a údržba košů na psí exkrementy stojí milion korun ročně. Úklid psích exkrementů vloni pořízeným speciálním vysavačem je vyčíslen na cca půl milionu korun.

Plán jarního úklidu 2014

Do jarního úklidu s novou technikou

Letos vyjíždějí technické služby do ulic novým univerzálním samosběrným vozem značky IVECO. „Vozidlo je vybavené výměnnou mycí nástavbou s cisternou, která má také mlžící systém pro skrápění komunikací, což využijeme jednak při úklidu pro omezení prašnosti a jednak v parném létě při zchlazování ulic,“ popisuje přírůstek vozového parku Milan Nožička z TSJ.

Vozidlo za 5,5 milionu korun bylo pořízeno na základě dotace Evropské Unie, z Operačního programu Životního prostředí pod názvem: Zlepšování kvality ovzduší a omezování emisí.

Vytvořeno 19.3.2014 15:09:16 | přečteno 1476x | Petr Vitvar