Jablonečtí Helpíci ostudu neudělali

, autor: archiv MMJN

11.06.2014 - Primátor města Petr Beitl přijal včera ve své pracovně děti, které úspěšně reprezentovaly Jablonec na celostátním kole zdravovědné soutěže Helpíkův pohár v Koutech nad Desnou. Jakub a Lucie z rýnovické základní školy uspěli mezi dalšími 26 konkurenčními týmy a vybojovali stříbrnou medaili.

Soutěž Helpíkův pohár je určena dětem z pátých tříd a v Jablonci nad Nisou se u přehrady pravidelně koná krajské kolo, ze kterého vzejdou účastníci celostátního klání. Letos postoupily hned 3 dvoučlenná družstva z jabloneckých škol. Nejúspěšnější byla ZŠ Pod Vodárnou, jejíž družstvo v krajském kole obsadilo první místo a se stříbrnou medailí odjíždělo z celorepublikového kola. Tým ZŠ Mozartova skončil 12. a soutěžící ze ZŠ Pivovarská se umístili na 22. místě.

Ředitelka ZŠ Pod Vodárnou Jana Mašindová má již se soutěžemi v rámci Helpíkova poháru zkušenosti. Právě rýnovické děti uspěly v této soutěži již před dvěma lety. „Velmi si vážíme toho, že tuto soutěž město sponzoruje, je to v rámci republiky ojedinělá záležitost,“ poděkovala paní ředitelka za všechny. Statutární město Jablonec přispívá nejen na školení dětí a přípravu na soutěž, ale město také uvolnilo peníze na dopravu a ubytování dětí, které jely Jablonec reprezentovat.

„Pokud se tyto akce dělají systémově a mohou někomu v reálné situaci zachránit život, budeme se i nadále snažit Helpíka a další podobné soutěže, které pořádá například Červený kříž, podporovat,“ reagoval na chválu primátor Beitl. „Je to pro děti neocenitelná zkušenost a příprava do života,“ dodal. Děti samy pak mluvily o tom, co je pro ně na soutěži nejtěžší a s čím se naopak vypořádají lehce. V letošní soutěži se setkaly s tím, že musely překonat jazykovou bariéru a samy přiznaly, že je dobré se učit cizí jazyk i proto, aby mohly někomu pomoci nebo dokonce zachránit lidský život.

Helpíkův pohár v Koutech nad Desnou

, autor: Miroslav Gorčík