Jablonecký spolkový dům slaví 10 let své existence

, autor: Markéta Hozová

29.06.2016 - Spolkový dům v Jablonci nad Nisou slaví 10 let od svého otevření. Jako dárek dostal nové keramické logo, které na fasádu domu zpracovala keramička Alexandra Koláčková z nedalekého Janova nad Nisou.

Slavnostního dne otevřených dveří se v úterý 28. června zúčastnili kromě současných představitelů města primátora Petra Beitla a náměstka Pavla Svobody také politici, kteří stavbu prosadili a před deseti lety realizovali, tehdejší místostarostové Jiří Rudolf a Petr Karásek.

„Co lepšího se může politikovi stát, než když vidí, že jeho tehdy nelehké rozhodnutí bylo správné. A v případě Spolkového domu to platí vrchovatě,“ usmíval se Jiří Rudolf. Prosadit zřízení spolkového domu v části tehdejší základní školy nebylo jednoduché, přesto se to podařilo a za přispění dotací ze strukturálních fondů EU, státní dotace a desetimilionového podílu města byl Spolkový dům slavnostně otevřen 14. června 2006.

„Spolkový dům doslova praská ve švech, spolkové aktivity jsou čím dál oblíbenější a i proto plánujeme jeho rozšíření. Projekt na Spolkový dům II. je součástí žádosti o evropské dotace v rámci Integrovaného plánu rozvoje území Liberec – Jablonec nad Nisou,“ řekl na slavnosti k výročí Spolkového domu náměstek primátora Pavel Svoboda. Projekt v hodnotě 60 milionů počítá s rozšířením domu do dalších, nyní nevyužívaných prostor bývalé základní školy.

„Když se rodil projekt na tento Spolkový dům, měl jsem na základní škole v ul. E. Floriánové dvě děti. Vím, že rozhodnutí o jejím uzavření i jednání o spolkovém domě nebyla snadná a bylo potřeba ujít trnitou cestu, než se podařilo záměr prosadit a dům otevřít. Jeho každodenní fungování dokazuje, že se to vyplatilo. Děkuju našim předchůdcům za správné rozhodnutí ve prospěch města a jeho občanů. Děkuju Centru sociálních služeb za dobré vedení spolkového domu a děkuju všem uživatelům, protože bez nich by to všechno bylo zbytečné,“ řekl primátor Per Beitl.

„Pevně věřím, že se nám podaří dotáhnout i rozšíření do zdárného konce a budeme se moci potkat při slavnostním otevření nového a většího spolkového domu, který nabídne další služby svým uživatelům a občanům města,“ dodal primátor.

Spolkový dům spravuje Centrum sociálních služeb, příspěvková organizace města. Dům slouží svému účelu a v současné době nabízí stálé zázemí pro devět neziskových organizací a pronájem prostor dalším téměř 20 sdružením a spolkům zejména sociálního a zdravotního charakteru. Je v něm místo pro vzdělávání, pohybové a společenské akce jak seniorů, tak rodičů s dětmi, i lidí s nějakým sociálním či zdravotním handicapem. Všechny prostory domu jsou bezbariérové, vybaveny nábytkem a technikou, jak výpočetní, tak audiovizuální. Útulné posezení i dobré jídlo nabízí v přízemí Kavárna Floriánka provozovaná chráněnou dílnou sdružení FOKUS. Provoz spolkového domu stojí ročně 1,7 milionu korun, přičemž příspěvek města činí 1,3 milionu.

Slavnost k 10. výročí svým vystoupením ozdobil seniorský pěvecký sbor Izerína a rovněž seniorská taneční skupina Šarm. Po symbolickém přestřižení pásky pod novým logem následovala prohlídka prostor domu. Všichni hosté pak mohli ochutnat pohoštění připravené kavárnou Floriánka.

Spolkový dům oslavil 10 let

28.06.2016