Jablonecká energetická a.s.

27.06.2014 - S aktuální situací ve společnosti Jablonecká energetická a výhledem na další dva roky seznámil členy zastupitelstva ekonom společnosti Jan Suchánek.

„Letošní mírná zima se projevila i na plnění plánu, dodali jsme do systému o 37 TJ méně než v uplynulém roce, je to pokles o cca 12%,“ informoval Suchánek. Na druhou stranu se podařilo najít úsporu více než 5,5 milionu korun v nákladech na provoz společnosti. „Ušetřili jsme na platbách za elektrickou energii, na opravách i personálních nákladech,“ konstatoval.

Zastupitelé na svém zasedání v červnu rozhodli o tom, že do roku 2016 postupně vloží do Jablonecké energetické 165 milionů korun. Je to v souladu s již schváleným podnikatelským záměrem. „Nejde o dotaci, ale o peněžitý vklad. Investice se městu vrátí, až začne modernizovaný systém vydělávat,“ je přesvědčený náměstek primátora Miloš Vele.

Schválili také trojstrannou dohodu mezi teplárnou, městem a RWE, která se bude podílet na revitalizaci sítě CZT vybudováním plynových přípojek za více než 26 milionů korun.

Náklady na revitalizaci systému se odhadují na 270 milionů korun. Už je jisté, že teplárna získá dotaci ze Státního fondu životního prostředí ve výši 82 milionů korun a další peníze žádá Jablonecká energetická z fondů EU.

Vedení Jablonecké energetické také neustává v komunikaci s odběrateli. Na jedné straně jsou to velcí firemní zákazníci, kteří odebírají zhruba třetinu vyrobeného tepla a na druhé straně jsou to drobní odběratelé. Někteří z nich nahlásili, že mají v plánu se od centrálního zásobování teplem odpojit, ale podařilo se je přesvědčit, aby počkali na vybudování blokových kotelen a pak své rozhodnutí znovu vyhodnotili.

Projekt revitalizace má 3 etapy

Co se týká projektu revitalizace soustavy CZT, je rok 2014 rokem 0. etapy. V srpnu se bude instalovat nový letní kotel ve výtopně na Brandlu, který nahradí ztrátovou rýnovickou výtopnu. Společnost tak ušetří kolem 13 milionů korun za rok. Na rok 2015 je naplánována 1. etapa celého procesu, výběr generálního dodavatele staveb je naplánován na 3. čtvrtletí letošního roku. Vznikne 9 blokových kotelen zejména v oblasti Mšena a Pasek. S tím souvisí i vybudování plynových přípojek a následné odpojení a likvidace stávajících rozvodů.

V roce 2016 proběhne druhá a poslední etapa, ve které budou blokové kotelny vybudovány většinou ve stávajících výměnících v centru města a na Žižkově Vrchu. Tato etapa se bude týkat i kotelny v budově radnice nebo pošty. I v roce 2016 bude RWE budovat plynové přípojky a JE postupně odpojovat a likvidovat parovody. V roce 2016 by také mělo dojít k odstavení výtopny Brandl.

Vytvořeno 27.6.2014 13:15:39 | přečteno 2608x | rudolfova
Štítky: teplárenství