Jablonec si připomněl 17. listopad

, autor: Petr Vitvar

15.11.2013 - V pátek 15. listopadu se konal u pomníku Bojovníkům za svobodu vlasti a Obětem bezpráví v ulici Generála Mrázka již tradiční pietní akt u příležitosti 17. listopadu – Dne boje za svobodu a demokracii.

Projev za statutární město Jablonec nad Nisou pronesl primátor Petr Beitl, který také spolu s náměstky Soňou Paukrtovou a Milošem Vele položil k pomníku věnec. Primátor ve svém projevu připomněl historické souvislosti a apeloval na přítomné studenty, aby se zajímali o svou minulost.

Vzdát čest památce bojovníků za svobodu a demokracii přišli spolu s vedením města také zástupci Českého svazu bojovníků za svobodu, Konfederace politických vězňů, zastupitelé, zástupci Policie ČR, ředitelé městských organizací i škol, členové TJ Sokol, studenti i veřejnost. Mnozí z nich také položili k pomníku květiny. K důstojnému průběhu vzpomínkového setkání přispěl svým hudebním doprovodem houslista František Lamač.

17. listopad

Mezinárodní den studenstva, se v Česku vztahuje ke dvěma historickým milníkům, jež od sebe dělí půl století: uzavření českých vysokých škol v roce 1939 a začátek sametové revoluce v roce 1989. Od roku 2000 se obě události v České republice uctívají státním svátkem a 17. listopad je vyhlášen jako Den boje za svobodu a demokracii.

Příští rok si Česká republika připomene 25. výročí sametové revoluce. Při této příležitosti připravilo Jablonecké kulturní a informační centrum sérii kulturních pořadů, výstav a koncertů. Nad celým cyklem, který nese název 25 ro(c)ků bez opony převzalo záštitu statutární město Jablonec nad Nisou. Cyklus zahájí legendární česká rocková kapela BLUE EFFECT akustickým koncertem v kostele svaté Anny tuto neděli 17. listopadu od 18 hodin.

Připomenutí 17. listopadu u pomníku v parku Generála Mrázka

15.11.2013