Jablonec se uchází o dotaci na opravu šesti kulturních památek

15.11.2012 - Na rok 2013 žádá odbor rozvoje jabloneckého magistrátu o dotaci na celkem šest projektů na obnovu historických památek z Programu regenerace městských památkových zón Ministerstva kultury ČR. Ze stejného programu letos město dostalo 700.000 korun. O přidělení dotace na rok 2013 se rozhodne na jaře příštího roku.

Z letošní dotace odešlo necelých sedmdesát tisíc korun z účtu města na opravu kostela Povýšení sv. Kříže, zbylé peníze byly určené na radniční okna. „Za tyto peníze se nám podařilo opravit celkem 29 oken. Většina jich byla v 1. podlaží, zbylo však ještě na šest oken na chodbě třetího patra,“ vysvětluje využití dotačních peněz náměstek primátora Petr Vobořil a dodává, že další peníze na budoucí opravy oken radnice našel odbor rozvoje ve výzvě Krajského úřadu Libereckého kraje, a to ve Fondu kulturního dědictví pro rok 2013. „Za tuto sumu bychom rádi opravili dalších osm oken na chodbě ve třetím patře,“ doplňuje Vobořil.

Na opravách radničních oken se začalo intenzivně pracovat v roce 2011. Tehdy získalo město od MKČR z Programu regenerace městských památkových zón 1.210.000 korun, stejný obnos se našel v městském rozpočtu, a tak bylo možné repasovat některá okna.

„Tehdy jsme opravili okna v zasedacích síních, kde jedná rada a zastupitelstvo města, v kancelářích a na chodbách úřadu, a to zejména ve 2. patře, a na všech sociálních zařízeních radniční budovy,“ říká náměstek Vobořil.  Dubová okna v zasedacích místnostech získala červenohnědou lazuru, okna v kancelářích, na WC a chodbách jsou v odstínu vanilkově žluté, což odpovídá historicky prvnímu nátěru.

„Oprava oken již byla nezbytná, řada z nich byla ve velmi špatném technickém stavu, ve většině případů bylo zcela nefunkční kování, okna netěsnila, některé dřevěné prvky byly uhnilé, a tak se musely vyměnit. Všechna opravená okna jsou nyní opatřená těsněním,“ uzavírá Petr Vobořil.

Pro příští rok žádá odbor rozvoje o dotaci pro šest projektů na obnovu kulturních památek, z nichž jeden pokračuje v restaurování malířské výzdoby kostela Povýšení sv. Kříže. Další památky jsou městské:

• objekt Lidická 9: oprava dvorních fasád, balkónů, výměna oken za nová ve tvarových replikách
  • kostel sv. Anny: oprava střechy – výměna břidlicové krytiny
  • kostel sv. Anny: oprava ucelených částí poškozené fasády
  • budova radnice: III. etapa repase vybraných oken a dveří
  • budova radnice: obnova vnějšího fasádního pláště včetně věže

O přidělení dotace z Programu regenerace městských památkových zón Ministerstva kultury ČR se rozhodne na jaře příštího roku.

Vytvořeno 15.11.2012 7:59:50 | přečteno 1698x | Petr Vitvar