Jablonec se svou nemocnicí může chlubit

, autor: Markéta Hozová

19.12.2012 - Primátor města Petr Beitl a náměstek primátora Miloš Vele byli v úterý 18. prosince hosty tiskové konference v Nemocnici Jablonec nad Nisou, p. o. Statutární město Jablonec nad Nisou je zřizovatelem nemocnice a také se podílí na investicích. V roce 2012 investovalo město do nemocnice více než 20 milionů korun.

Do přístrojové techniky město investovalo 6,2 mil. Kč, dalších 6 mil. Kč stálo digitální mamografické pracoviště a 8,5 milionů korun letos nemocnice dostala na vybudování ředírny cytostatik a stavbu onkologické ambulance.

„V rozpočtu na rok 2013 počítáme pro nemocnici s financemi ve výši 18 milionů korun. Tyto peníze budou využity převážně na financování stavby nové onkologie,“ prozrazuje náměstek Miloš Vele.

Mamografické pracoviště, které s novým přístrojem funguje od října letošního roku. „Denně vyšetříme až 50 žen,“ prozradila MUDr. Eva Rappová, která představitele města a novináře s novým mamografem seznámila. „Způsob vyšetření se nezměnil, ale rychlost zpracování a vyhodnocení snímků je mnohem vyšší,“ pochvalovala si a prozradila, že vyšetření na jabloneckém mamografu využívají ženy ze Semilska, Jilemnicka i z Tanvaldu.

Screeningové vyšetření je jednou za dva roky hrazeno z veřejného zdravotního pojištění každé ženě ve věku nad 45 let. Stačí, aby žena předložila doporučení od svého obvodního lékaře nebo gynekologa.

Stavba nové onkologie byla v jablonecké nemocnici zahájena začátkem září 2012. „Nové prostory, které nahradí stávající nevyhovující v pronajatých prostorách v Liberecké ulici, plánujeme otevřít v září příštího roku,“ prozrazuje ředitel nemocnice MUDr. Vít Němeček.

Odborné pracoviště ředírny cytostatik byla v prostorách nemocniční neveřejné lékárny vybudována během letošního léta.

„Jablonecká nemocnice má zásadní význam, co se týká poskytování lékařské péče ve městě i v kraji. V posledním roce se musela vyrovnat s přílivem pacientů z okolních menších nemocnic, kde došlo k omezení počtu lůžek. Personálu nemocnice se novou situaci podařilo zvládnout bez negativního dopadu na kvalitu poskytovaných služeb, a toho si velmi vážím,“ říká primátor města Petr Beitl.

V současné době se chýlí ke konci první etapa rekonstrukce chirurgických ambulancí. Díky ní se podaří rozšířit stávající prostory o jednu ambulanci. „Důvodem je také zvyšující se počet pacientů, kteří péči chirurgické ambulance i lůžkového oddělení po zrušení chirurgie v Tanvaldu u nás vyhledávají,“ potvrzuje primátorova slova ředitel nemocnice MUDr. Vít Němeček.

Vytvořeno 19.12.2012 8:17:34 | přečteno 1690x | Petr Vitvar